Ako získať certifikáciu Certified Functional Strength Coach?

Recenzia kurzu od registrácie až po záverečnú skúšku.

Zverejnené 25.11.2020, 01:33
Bike Boyle patrí vo svete fitness priemyslu k uznávaným autoritám. Jeho myšlienky a názory nasledujú tisícky trénerov po celom svete. Rovnako aj my sme dlhodobo sledovali jeho prácu a prínos pre fitness priemysel. Kurzy Certified Functional Strength Coach sme chceli organizovať už dávno. Po viacerých neúspešných pokusoch nakontaktovať sa na organizáciu Mike Boyla sa to konečne podarilo. V roku 2019 sme zorganizovali prvý kurz Certified Functional Strength Coach. Podelím sa s vami ako to vyzeralo, čo bolo potrebné pre úspešnú certifikáciu ale aj ako sa mi kurz páčil.

Kurz CSFC som si zakúpil na webe výhradného organizátora pre Českú Republiku a Slovensko - Zdravo a Fit. Prístup do online zóny so študijnými materiálmi som mal dostať do 3 – 5 dní ale mal som ho hneď na druhý deň.  Plný očakávaní som sa pustil do štúdia. Zóna obsahovala niekoľko hodín videí, ktoré boli vo veľmi dobrej kvalite. Teória bola zrozumiteľná, sprevádzaná viacerými názornými ukážkami. Ak som narazil na pasáž, ktorej som náhodou nerozumel, video som si zastavil a dohľadal chýbajúcu slovnú zásobu. Toto sa ukázalo ako veľmi dobrý ťah, pretože mi to uľahčilo ďalšie štúdium. Viaceré názorné ukážky z videí som prebral do svojej praxe a využívam ich pri vysvetľovaní myšlienok svojim klientom. Musím uznať, že obsah videí v podaní Mike Boyla je mimoriadne užitočný. Po preštudovaní videí som sa pustil do testu. Mal som na neho 60 minút ale stihol som ho za polovicu času. Samotného kurzu by som sa mohol zúčastniť aj bez absolvovaného testu, ale odporúčam spraviť ho. Kurz je čisto praktický, opiera sa však o teóriu s ktorou sa zoznámite v online zóne.

Lektorom nášho prvého kurzu Bol Stephen Bigalow z Bostonu. Stretli sme sa deň pred kurzom a okamžite sme si „sadli“. Viezol som ho z Bratislavy do Nemiec a mal som tak dostatok času spoznať ho. Rozprávali sme sa o jeho športovej minulosti, o tom s akými klientmi pracuje ale aj ako trávi voľný čas. Musím uznať, že Stephen bol lektor ako šitý na mieru pre tento kurz. Bol mladý, plný energie ale zároveň s dostatkom skúseností z praxe.
Kurz Certified Functional Strength Coach Slovensko

Kurz sa po niekoľkých minútach formálnych a organizačných záležitostí začal čisto prakticky. Úvod patril rollovaniu. Stephen nám vždy spravil názornú ukážku a kým sme si skúšali jednotlivé kroky prípravy, on nás korigoval v technike a všetko dopĺňal súvislosťami, ktoré by sme mali vedieť. Ani nechápem ako to stíhal, bol jednoducho všade. Prešli sme si celú prípravu na tréning od rollovania, cez cvičenia mobility, strečing a aktiváciu najčastejšie oslabených svalov. Nasledovala hlavná časť kurzu. Tú predstavoval koncept cvičenia CSFC. Metodika pozostávala zo základných cvičení, ktoré sme sa učili systematicky zľahčiť alebo naopak sťažiť. Riešili sme aj situácie ako nahradiť cvičenia pokiaľ ich klient nezvláda, alebo ak na ne nemáme potrebné vybavenie. Do diskusie sa zapájalo stále viac účastníkov a otázku zo svojej praxe položil hádam každý. Čerešničkou na torte bol priestor Fit Factory, kde sa kurz konal. Mali sme možnosť vyskúšať si všetko zariadenie tohto skvele vybaveného centra. Na obed sme mali rezervovaný spoločný stôl. Bolo skvelé rozprávať sa so Stephenom aj mimo samotného kurzu. Načerpal som od neho veľa inšpirácie a myšlienok ako riešiť problematických klientov, alebo ako im vysvetliť prečo nezanedbávať kompenzačné cvičenia. Poobedná časť kurzu ubehla ako voda. Bola plná vychytávok pre prax. Na koncepte Mike Boyla sa mi páčilo, že do svojej metodiky tréningu s ľahkosťou zapojil viacero prvkov fyzioterapie a svetových trendov v oblasti fitness. Vôbec však na to neupozorňoval, robil to prirodzene. Až keď niekto položil otázku, prečo postupujeme práve takto, Stephen sa pustil do vysvetľovania a odhaľovania súvislostí. Všetko čo sme robili malo svoj dôvod a svoju postupnosť. Celý koncept je dôkladne premyslený a reprezentuje to, ako by sme mali v 21. storočí pracovať s klientom vo fitness centre. Zatiaľ čo kurzy EXOS Performance Mentorship sa venovali kondičnej príprave a príprave výkonnostných či vrcholových športovcov, CSFC sa zameriavalo na klientelu s akou sa stretneme vo Fitness centre. Pomocou systému progresií a regresií dokážem hravo trénovať 40 ročnú sekretárku bez fyzickej kondície, ako aj 25 ročného amatérskeho športovca s výbornou kondíciou. Súčasný fitness už dávno nie je iba o dvíhaní železa a „makaní“. Je predovšetkým o prevencií zranení a kompenzácií jednostranného zaťaženia.
Kurz Certified Functional Strength Coach Slovensko

S blížiacim sa záverom kurzu prišiel čas na praktické preskúšanie. Stephen nás skúšal vo dvojiciach. Každý z dvojice si vytiahol svoje otázky. Po krátkej príprave sme predviedli vytiahnuté cvičenia, ukázali sme ako by sme ich sťažili pre fyzicky zdatného klienta, alebo akú ľahšiu variantu by sme mohli použiť pre začiatočníka. Po celý čas sme odstraňovali drobné chybičky v technike. Sledoval som väčšinu účastníkov aby som im vedel pomôcť aj v prípade, že by mali problém s angličtinou. Vôbec to však nebolo potrebné. Stephen od nás nevyžadoval teoretické odpovede ani vysvetľovanie. Stačilo ukázať cvičenie a upraviť svoju „dvojičku“ v prípade, že sa vyskytli chyby. Nemuseli sme vysvetľovať čo robíme, Stephen hravo vycítil či rozumieme tomu čo predvádzame alebo nie. Výhodou bolo, že sme si vedeli poradiť aj po Slovensky a Stephen nám nerozumel :). Z našej skupiny sme to dali všetci. Certifikáty sme rozhodne nedostali zadarmo, zaslúžili sme si ich. Úplný záver patril spoločnej fotografii.

Niekoľko slov na záver
Priznávam, že hoci som mal obavu, či jednodňový kurz dokáže priniesť dostatočne obšírny a kvalitný obsah, bol som maximálne spokojný. Vďaka tomu, že teóriu som si naštudoval pred samotným kurzom, praktický obsah som si užil naplno. Bol to deň plný skúšania, cvičenia a kvalitnej diskusie. Kurz Certified Functional Strength Coach predbehol moje očakávania. Keby sme takýmto spôsobom vzdelávali a vychovávali trénerov na FTVŠ bolo by vo fitness centrách omnoho menej zranených klientov. Koncept CSFC sleduje trendy v oblasti fitness a prispôsobuje ich potrebám súčasnej populácie. Je predsa nemysliteľné, aby sme 40 ročnú sekretárku so sedavým zamestnaním trénovali podľa šablóny kulturistického tréningu. Veľká + malá svalová skupina, po 3 cvičenia s 3-4 sériami pozostávajúcimi z 10 – 15 opakovaní. Toto je tréning pre naberanie svalovej hmoty, nie pre uboleného človeka, ktorý sa chce cítiť lepšie. Systémom vzdelávania ako je koncept Certified Functional Strength Coach by si mal prejsť každý. Ako sa píše na stránke CSFC, je to skutočné, praktické, vzdelanie!Autorom článku je PaedDr. Oliver Poór - pôsobí ako fyzioterapeut, tréner a lektor vo Fyzio centre Zdravo a Fit. Je autorom novej facebookovej skupiny s cieľom vzdelávať sa: Fyziotréning - vzdelanie pre fyzioterapeutov a trénerov. Je zakladateľom Zdravo a Fit - spoločnosti zameranej na vzdelávanie trénerov, fyzioterapeutov, organizáciu odborných kurzov a konferencií.

Diskusia k článku

Podobné články