Bolesť ramenného kĺbu a štrukturálne poškodenie. je tu priama súvislosť ?

O tom, že je len malá korelácia medzi štrukturálnym poškodením chrbtice a bolesťou sa písalo už veľa. Ako je na tom rameno ? 

O tom, že je len malá korelácia medzi štrukturálnym poškodením chrbtice a bolesťou sa písalo už veľa. Častým príkladom v praxi sú pacienti, ktorí hovoria, že majú zničenú chrbticu s  herniami a protruziami diskov. Treba si uvedomiť, že v  pokročilejšom veku (a možno aj ja mám, kto vie) je tento nález bežný a nemusí spôsobovať symptomatólogiu (Brinjikji 2015). Nemôžeme jednoznačne tvrdiť, že
bolesť je z toho a z toho dôvodu. Zobrazovacie metódy ako MRI, RTG, CT majú byť naším pomocníkom a nie pánom. Samozrejme, sú pacienti, u ktorých je hernia alebo protruzia skutočne hlavným problémom, hlavne pokiaľ je sprevádzaná koreňovou iritáciou. Opäť je potrebné individuálne zvažovať každú terapiu. Bolesť je  komplikovanejšou problematikou ako by sme si mohli myslieť (Ropero Pelaez 2016, Piják 1984). Bolesť je  subjektívny vnem, preto je problém objektivizovať bolesť a hlavne efekt daných terapií (fyzikálnych, cvičenia, operácií). Často sa používa tzv. analógová 10 stupňová škála. Problémom je to, že pacient nemusí vedieť rozlišovať viacero stupňov bolesti (Piják). Ďalším problémom objektivizácie je vytvorenie placebo skupiny pri výskume. Veľa cvičebných metodík nespĺňa kritéria medicíny založenej na dôkazoch. Preto v zahraničí začínajú pribúdať skupiny propagujúce fyzioterapiu založenú na dôkazoch (evidence based physiotherapy).

Ramenný pletenec je tvorený viacerými kĺbmi, medzi ktoré patrí art. humeri, art. acromioclavicularis, art. sternoclavicularis, scapulothoracalne spojenie, subacromialne spojenie. Medzi mäkké tkanivá patrí labrum glenoidale, ligamentá (coracohumerale, glenohumeralia, coracoacromiale, coracoclaviculare). Medzi svaly manžety rotatorov patrí m. supraspinatus, m.infraspinatus, m.teres minor, m.subscapularis. Rozsah pohybu v art. humeri do elevácie je udávaný okolo 120 stupňov. Doplnenie úplnej elevácie cez abdukciu je spojené s rotáciou lopatky. Od 30 do 170 stupňov prebieha pohyb humeru voči rotácií lopatky v konš...

Tento článok je určený iba pre registrovaných členov portálu ZdravoAFit.sk. Ak si chcete článok dočítať až do konca, prosíme Vás, zaregistrujte sa. Trvá to len minútku a nestojí Vás to ani cent :)

Zdroje k článku

  1. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25430861
  2. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21940544
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27088014

Páčil sa Vám tento článok? Dajte mu Like!

Prečítajte si niektorý z našich najnovších článkov

Ako použiť strečing správne, aby nezabil vaše výsledky?

Strečing vo fyziotréningu – dokážete využiť jeho potenciál?

Je bolesť pri cvičení a športe práca pre trénera alebo fyzioterapeuta?

Je vaše telo dostatočne pripravené na cvičenie a šport? Mnohokrát nie a to môže viesť ku vzniku bolestí. Pomôže Vám s nimi tréner alebo fyzioterapeut?

Hľadáme nového člena tímu - FYZIOTERAPEUTA

Pracujete ako fyzioterapeut a milujete svoju prácu? Chcete byť súčasťou skvelého tímu v peknom a novom zariadení?

MUDr Jiři Dostal- Laktát a jeho úloha v športovom tréningu

Aktuálne informácie o úlohe laktátu v športovom tréningu od MUDr. Dostála

Diskusia k článku