Cícer, alebo strukoviny inak

Skrytý poklad v každom zrniečku. Aj takto by sme mohli mohli začať opisom tejto výnimočnej a tak málo používanej strukoviny.

Autor Mgr. Anička Bočková
Zverejnené 30.03.2015, 23:11

              Cícer sa inak nazýva aj španielska fazuľa, alebo rímsky hrach. Staré národy túto strukovinu, príbuznú hrachu pestujú už 7000 rokov. Chuťou pripomína bielu fazuľu do kopy z orieškami. Strukovina, ktorú cícer predstavuje, je pre organizmus doslova výživová bomba, obsahuje takmer všetky minerálne látky a vitamíny. Z dôležitých látok pre človeka to sú: železo , vápnik, draslík, fosfor a horčík. Patrí medzi najkvalitnejšiu strukovinu pre ľudskú výživu.  Pre deti a tehotné ženy sa táto strukovina odporúča, ako súčasť stravy. Cícer má vysoký obsah nenasýtených mastných kyselín, ktoré sa podieľajú na znižovaní cholesterolu a udržujú našu pokožku jemnú a vláčnu. Vysoký obsah vlákniny pôsobí,  ako prevencia pred rôznymi chorobami, ako sú napríklad: srdcovo-cievne ochorenia, rakovina hrubého čreva, obezita a iné. Na Slovensku je to bežne dostupná potravina, ktorá by mala patriť do bežného jedálnička nie len športovcov, ale aj bežnej populácie. Zaujímavosťou cíceru je, že ho v niektorých krajinách považujú za afrodiziakum. Cícer má nasledovné percentuálne zastúpenie cukrov, tukov, bielkovín a vlákniny:

Cukry 5 – 9%

Bielkoviny 15 – 30%

Tuky 6 – 7%

Vláknina 5 – 19%

            Spracovať sa dá rôzne, dôležité je, ako aj iné strukoviny, cícer namočiť na 10-12 hodín do vody. Pri namáčaní môžete pridať do vody aj bylinky alebo čierne korenie. Bežne z neho vieme pripraviť polievku, pomazánku, šaláty, alebo ako príloha k mäsu. Ako príklad uvádzame výborný recept na raňajky:

Cícerovo-jablková kaša

 

Suroviny na 2 porcie:

2x jablko

300 g uvarený cícer

2 PL vanilkový puding

1 KL tekutá stévia

 

Postup:

Cícer uvaríme do mäkka. Jablká očistíme a postrúhame na jemno. K po strúhaným jablkám pridáme uvarený cícer, vanilkový prášok a sladidlo a rozmiesťujeme na hladkú kašu.

Podávame vychladené.


Diskusia k článku

Podobné články

{{article.title}}

{{article.description}}
Celý článok