Čím ma šokoval Mulligan koncept?

Povedal, že tento kurz by sme mali začať organizovať, pretože je skvelý. Tak sme sa pustili do práce...O Mulligan koncepte som sa dozvedel od nášho lektora, Daniela Pejčocha. Povedal, že tento kurz by sme mali začať organizovať, pretože je skvelý. Tak sme sa pustili do práce...

Prvýkrát som stretol lektora Mulligan konceptu - Petra Van Dalena na kurze vo Viedni. Ako jeden z účastníkov kurzu som bol úplne nadšený. Úvod školenia patril krátkej prednáške, ktorá nám priblížila počiatky, východiská, princípy a rozdiely v porovnaní s inými konceptmi. Bez zbytočných rečí a rozťahanej teórie sme sa pustili do praxe. Krok za krokom sme si prechádzali všetkými kĺbmi a segmentmi. Viacerí účastníci mali svoje vlastné zdravotné obmedzenia, úrazy a operácie. Mohli si tak v priamom prenose vyskúšať ako si Mulligan koncept poradí s akútnymi aj chronickými problémami pohybového aparátu. Prvý (pozitívny) šok som zažil pri aplikovaní Mulligan konceptu na IP kĺby (prsty). Jeden z účastníkov mal výrazne obmedzenú flexiu 4. prsta ako následok zranenia. Úraz sa mu stal dávno v minulosti. Na základe toho, čo sme sa učili v škole, by mali byť po takej dlhej dobe v kĺbe ireverzibilné zmeny obmedzujúce pohyb. Lektor Peter Van Dalen nám však ukázal niekoľko možných korekcií, ktoré sa dajú spraviť na zlepšenie mechanických pomerov. Využíval pri tom jemné posuny (hovoril im glajdy) alebo rotácie. Práve kombináciou jemného laterálneho glajdu a extrarotácie vytvoril podmienky pre hladký pohyb. Po niekoľkých opakovaných flexiách a extenziách dosiahol takmer plnú flexiu vo 4. IP skĺbení. Pre mňa to bol prvý náznak toho, že zvyšok dňa bude naozaj zaujímavý.

Ilustračný obrázok zo školenia Zdravo a Fit - Mulligan koncept

V ďalšom priebehu kurzu sme sa dostali k lakťovému kĺbu. Jeden zo zúčastnených fyzioterapeutov utrpel pred 13 rokmi fraktúru olecranonu, a preto bola jeho flexia výrazne obmedzená (cca 120) a bolestivá. Peter zopakoval postup podobný tomu pri 4. IP skĺbení. Po niekoľkých pokusoch našiel vhodný glajd pre lakťový kĺb. Peter držal lakťový kĺb zastabilizovaný pomocou vhodného glajdu a účastník vykonával opakovanú flexiu a extenziu lakťa. Po 8 opakovaniach pridal na konci viditeľne väčšej flexie dodatočný tlak na predlaktie a rozsah pohybu mierne zvýšil. Po ďalších 5 opakovaniach som videl ďalší "zázrak na počkanie". Peter zvýšil tomuto fyzioterapeutovi AKTÍVNY rozsah pohybu v bolestivom lakti o cca 35 stupňov. To všetko trvalo asi 3 minúty a bolo to úplne bezbolestné.

Práve bezbolestný priebeh je jeden z predpokladov a základných podmienok aplikácie Mulligan konceptu. O fungovaní som sa presvedčil aj ja sám. Deň pred kurzom som dostal na hokejbalovom zápase nešetrný cross-check, pri ktorom sa mi zablokoval stavec v hrudnej chrbtici. Výsledkom bola bolesť pri dýchaní a neschopnosť rotovať hlavu smerom doľava. Robilo mi to značné nepríjemnosti pri šoférovaní, keďže som nevedel otočiť hlavu o viac ako 10 stupňov. Peter si ma vybral ako vhodného adepta na mobilizačný hmat hrudnej chrbtice. Posadil ma na stoličku a jednou rukou ma naviedol do mierne kyfotickej chrbtice. Druhou mi chytil tŕňový výbežok problematického hrudného stavca a začal s jemnou mobilizáciou. Svoj postup priebežne komentoval a predvádzal všetkým účastníkom. Po asi 30 sekundovej mobilizácii som sa opäť napriamil a skúsil si rotáciu v krku. Dosiahol som neuveriteľných 70 stupňov. Prekvapilo ma, že mobilizácia bola veľmi jemná, cítil som ju ako jemné pruženie s minimálnym tlakom. Nepočul som žiadne rupnutie (absolútne žiadna podobnosť s chiropraxiou či manipuláciou) a nič ma nezabolelo. Rotácia krku, ktorá bola pred aplikáciou hmatu bolestivá a možná maximálne do 10 stupňov, bola teraz bezproblémová. Cítil som iba jemný ťah v oblasti hrudnej chrbtice pri dosiahnutí nových 70 stupňov. A to celé trvalo, vrátane vysvetlenia pre 24 ľudí, necelé 2 minúty. V mysli som sa spytoval, že ako dlho tento efekt môže vydržať. Po skončení kurzu som domov šoféroval bezproblémovo a na druhý deň som necítil ani ten jemný ťah na konci rotácie. Na to, aby sa môj rozsah pohybu vrátil, mi stačili iba 2 minúty Mulligen konceptu.

Ilustračný obrázok zo školenia Zdravo a Fit - Mulligan koncept

 V priebehu dňa som videl viacero podobných zázrakov na počkanie. Počas obednej prechádzky sme sa s lektorom prechádzali v parku a rozprávali o Mulligan koncepte. Pýtal som sa ho na názory a skúsenosti s inými technikami. Potešil ma Petrov široký rozhľad a otvorenosť novým myšlienkam. Porozprával mi o trendoch v zahraničí a o jeho pohľade na budúcnosť fyzioterapie. Po skončení dňa sme išli na večeru a dohodli sme sa na podmienkach organizovania Mulligan Konceptu na Slovensku. Vďaka nášmu úsiliu na web stránku Mulligan konceptu pribudla nová vlajka - slovenská. Odvtedy sme organizovali kurz už 3x. Petrovi Van Dalenovi sme vďační, že dokážeme kurz zorganizovať za rovnakú cenu ako v jeho rodnom Holandsku. Slovenskí fyzioterapeuti tak nemusia míňať stovky eur na letenky a ubytovanie. Originálny certifikovaný Mulligan Koncept majú už aj na Slovensku! Navyše, Peter Van Dalen sa predstaví aj na 3. Fyzio&Šport konferencii, ktorá sa bude konať 18. 1. 2020 v Bratislave! Následne, 24. - 26. 1. 2020, po druhýkrát privítame jeho kolegu Sakisa Adamitisa (Grécko) na Mulligan koncepte - horný kvadrant. Tento trojdňový kurz aplikuje metodiku Mulligan konceptu na krčnú a hrudnú chrbticu a celú hornú končatinu. Peter Van Dalen (Holandsko) ku nám zavíta 20. - 22. 3. 2020 s Mulligan konceptom - dolný kvadrant, ktorý aplikuje metodiku na driekovú chrbticu, oblasť SI, bedrá a celú DK. A aby toho nebolo málo, podarilo sa nám dohodnúť ešte jeden skvelý bonus! Na týchto kurzoch si účastníci budú môcť zakúpiť originálne publikácie Mulligan konceptu a terapeutické pásy za špeciálnu (Zdravo a Fit) cenu bez nutnosti platiť poštovné.

Ilustračný obrázok zo školenia Zdravo a Fit - Mulligan koncept

S odstupom času som veľmi vďačný, že som mal tú česť spoznať skvelého človeka, akým je Peter Van Dalen. Mulligan koncept som si skúsil na vlastnej koži. Odvtedy patrí k základným stavebným kameňom mojej fyzioterapie. Mulligan koncept ma šokoval tým, že výsledky sú rýchle, úplne bezbolestné a ak je klient disciplinovaný, tak aj trvácne. Navyše, je skvele kombinovateľný s inými terapiami, cvičeniami alebo tejpom. Vďaka tomu sa klienti tešia z dlho pretrvávajúceho efektu terapie a športovci trénujú bez bolestí.

Páčil sa Vám tento článok? Dajte mu Like!

Prečítajte si niektorý z našich najnovších článkov

Chráňme svoje zdravie - alternatívne termíny školení

Ochrana zdravia je pre nás maximálna priorita a preto sme sa rozhodli vyjsť Vám v ústrety s presunmi jarných termínov.

Voľby 2020, zvolili ste si správne?

Správna voľba ovplyvní Váš život via ako si myslíte.

Prečo pacientov pribúda aj keď fyzioterapia napreduje? (časť 2.)

Sme pohodlnejší, hlúpejší a draho za to platíme (časť 2.).

Prečo pacientov pribúda aj keď fyzioterapia napreduje? (časť 1.)

Sme pohodlnejší, hlúpejší a draho za to platíme (časť 1.).

Diskusia k článku