Čo priniesol prvý workshop Fitnessy? Boli sme tam!

Fitnessa pripravila svoj prvý workshop a my sme na ňom nemohli chýbať. Priniesli vôbec niečo zaujímavé a oplatí sa im venovať pozornosť?

Autor Mgr. Zdravo A Fit
Zverejnené 06.07.2015, 18:38

Vďaka fitnesse sme 27.6. 2015 strávili veľmi príjemný deň plný cvičenia. Podarilo sa im hneď na prvý krát dať dokopy zostavu veľmi zaujímavých inštruktorov z oblasti fitness a výživy. Bol som preto veľmi zvedavý na každého prednášajúceho.O tom, ako sa naplnili moje očakávania a čo nové som sa dozvedel, vám priblížim v najbližších riadkoch.

Program otvoril Dušan Plichta s prednáškou o stimulantoch a hackovaní gastronómie. Na úvod nám priblížil svoju kávu, ktorú vylepšil o niekoľko kvapiek MCT. Káva bola skutočne výborná, kofeín mierne nakopol myseľ, tak som bol zvedavý, čím ma prekvapí ďalej.

Dušan Plichta vysvetľuje kritériá výberu kávových zŕn

A skutočne ma aj prekvapil! Musím konštatovať, že nie práve v pozitívnom zmysle, jeho názory na rozloženie denného energetického príjmu sa značne odlišovali od najuznávanejších konceptov, ktoré zostavili odborníci na výživu. Nemám nič proti tomu, keď ľudia na sebe skúšajú a experimentujú, ale interpretovať svoje skúsenosti ostatným v podobe odporúčaní, to je trochu „silná káva“. Dušanovi som položil viacero otázok a ako sa vyjadrili aj ďalší zúčastnení, Dušan si často protirečil, niektoré tvrdenia nedávali význam, iné vytrhol z kontextu, aby nimi podporili tvrdenia o svojich produktoch. Musím ale uznať, že problematika výživy je veľmi zložitá, vyžaduje dlhoročné štúdium a odborný prístup. Odporučil by som Dušanovi, aby sa venoval čisto predaju svojich produktov, ktoré boli skutočne skvelé, a aby radšej neradil ľuďom v oblasti výživy. To že nedostatok niektorých vitamínov alebo aminokyselín spôsobuje pokles výkonu alebo imunity, neznamená, že jeho zvýšeným príjmom zlepšíme výkon alebo imunitu. Rovnako si kúpim jeho kávu preto, lebo mi chutila, a nie pre sľubované zvýšeniu mozgovej aktivity. V tom by lepšie poslúžila čistá 200 mg kofeínová tabletka.

Po dlhšom sedení a výmene názorov s Dušanom sme pokračovali v programe s Mariánom Černým. Ten sa veľmi nezaoberal teóriou, ale rovno sa pustil do praxe, čo bol veľmi osviežujúci krok. Vyskúšali sme si najrozličnejšie polohy a pohyby tela. Ponaťahovali pri tom stuhnuté a stimulovali oslabené svaly. Marián následne naučené pohyby spájal do zložitejších reťazcov, čím dal aj dobre trénovaným borcom skutočne zabrať. Využil aj základné gymnastické cvičenia, ktoré sú pre ľudí veľkým prínosom.  V polovici jeho bloku bola krátka prestávka. Tá nám padla vhod, lebo niektorí už mali skutočne dosť. Cvičenie pokračovalo vo dvojici, kde Marián využil prvky bojových umení, pri ktorých využíval doteraz naučené pohyby.

Celé to bolo ale bezkontaktné, plynulé a ladné, na prvý pohľad to pripomínalo harmóniu Tai chi. Jeho prístup sa mi celkovo páčil, zaujal ma a určite by som si vyskúšal aj ďalší tréning. Komplexné cvičenie s vlastnou váhou tela s prvkami balančného tréningu, dostatok naťahovacích cvičení, proste to, čo mnohým cvičencom pri klasickom fitness tréningu chýba. Môžem odporúčať.

Po obednej prestávke pokračoval so svojim programom Viktor Kozubek. Tréning začal balančnými cvičeniami, ktoré posilňujú svalový korzet a vyžadujú plné sústredenie každého cvičenca. Jeho program učí ľudí pracovať s ťažiskom tela, uvedomovať si polohu každého segmentu a efektívne tak precvičuje najdôležitejšie svalové skupiny. Správne vychádzal z princípu, že každý sval treba aktivovať primerane, podľa požiadaviek, ktoré sú na neho kladené. Vďaka tomu pracujú svaly maximálne efektívne. Ľudia, ktorí vedia takto trénovať bývajú menej náchylní na zranenia a majú všetky predpoklady, aby zo svojho tela dostali maximum. Viktor ma veľmi príjemne prekvapil, bolo vidieť že sa vo svojom cvičení vyzná. Perfektne viedol celú lekciu a v závere venoval priestor diskusií.

Pridal viacero odporúčaní a myslím, že mal aj správny pohľad na komplexnosť fyzioterapie a cvičenie. Opäť ďalší tréner, s ktorým by som si rád zacvičil aj v budúcnosti.

Program ďalej pokračoval súťažou v ktorej bolo úlohou vydržať visieť na jednej ruke čo najdlhšie. Víťazný čas bol pre mňa ďaleko z ríše snov, niekde za hranicou jednej minúty. Skladám rešpekt. Ako posledný sa predstavil Paľo Červenka s kettlebeltami. Je mi ľúto, že som sa ho už nemohol zúčastniť.  Paľo predviedol kondičný tréning, v ktorom dorazil aj najodolnejších borcov. Celkovo hodnotím prvé podujatie fitnessy veľmi pozitívne. Každý inštruktor mal dostatok času na svoj program aj pre prípadné otázky. Organizátor navyše zabezpečil občerstvenie v podobe nápojov a ovocia. Nájsť Fitnessu náhodnou cestou okolo by bolo asi ťažké. Vďaka videu zo stránky sme tam však trafili bez problémov, hoci priľahlé okolie prechádza rozsiahlou výstavbou. Priestor tohto zariadenia bol dobre vybavený, priestranný a vyžaroval z neho pozitívny prístup všetkých, ktorí sa na ňom podieľajú. Už teraz sa teším na ďalšie pripravované podujatie.


Diskusia k článku

Podobné články

{{article.title}}

{{article.description}}
Celý článok