Dve minúty v ľadovej vode

Workshop Metódy Wima Hofa v PraheHana Moravčíková

Smetanova fascinácia Vltavou, ktorá neutíchajúco srší z jeho preslávenej opery, je pochopiteľná. Najdlhšia česká rieka sa neustále kľukatí, žblnká a valí, a svojou krásou ohuruje už celé storočia mnohých milovníkov prírody. Pod vedením Martina Tháma, slovenského inštruktora Metódy Wima Hofa, sa však mnoho jej doterajších pasívnych obdivovateľov pozrelo na Vltavu novými očami: na dve minúty sa sami stali súčasťou jej mohutných vôd a na vlastnej koži pocítili jej dotyk.

Jarná dávka chladu

Otepľuje sa. Jarné slnko sa driape spoza oblakov čoraz sebavedomejšie a okrem príjemného svetla poskytuje po dlhých mesiacoch aj citeľné teplo. Zohrieva nás a mnohých ľudí zobúdza zo zimnej hybernácie. Koncom marca však vonkajšie teploty ešte stále kolíšu a behom niekoľkých hodín stúpajú z chladných mínus dvoch stupňov na príjemných desať. I keď ľady sú už v nižšie položených častiach susednej Českej republiky dávno roztopené, teplota vôd v riekach a jazerách dosahuje sotva viac ako päť stupňov. Podmienky na praktizovanie Metódy Wima Hofa sú teda dokonalé.  

Cesta Čechov za slávnym Holanďanom vedie cez slovenského inštruktora

Presne tak zrejme situáciu vyhodnotilo mnoho Čechov, ktorí sa chceli s Metódou Wima Hofa už dlhší čas osobne zoznámiť. V poslednú marcovú sobotu pred deviatou ráno sa začali schádzať v drevenej lodenici postavenej doslova na brehu slávnej rieky. Čakala ich dobre vetraná, mierne chladná miestnosť s množstvom karimatiek, teplý čaj, čerstvé ovocie a biele plátno, ktoré sa malo stať zdrojom množstva nových informácií.

Metóda Wima Hofa – alternatívna pomôcka na riešenie zdravotných problémov

Široké vekové spektrum rôznych osobností si inštruktora skúmavo prezeralo a očami blúdilo od strapatej hlavy až po bosé chodidlá. Mladá tvár, športová postava, zdravo sebavedomé vystupovanie. Ako sa k Metóde Wima Hofa tento človek dostal?

Práve touto informáciou Martin Thám započal svoj kurz. Vytvoril prostredie prirodzeného zbližovania sa, sebapoznania a otvorenosti, do ktorého svojimi vlastnými príbehmi o niečo neskôr prispelo aj dvadsaťjeden účastníkov.

„Keď som sa kedysi ráno budieval, zvykla mi byť stále zima. Dlhé roky som proti tomu „bojoval“ tak, že som si dal na zahriatie horúcu sprchu. Nebol som žiadny otužilec... Po dlhom zvažovaní som si ale 6.12. 2015 konečne povedal, že to skúsim. Časom som sa otužoval stále častejšie, až som sa od otužilcov dozvedel o Wimovi Hofovi. Okamžite ma zaujal... Rozhodol som sa stráviť nejaký čas prácou v Holandsku, odkiaľ Hof pochádza, zarobiť dostatok peňazí a počkať, kým otvoria prípravný kurz pre budúcich zahraničných inštruktorov. Dočkal som sa a strávil som tri dni u Wima v mestečku Stroe spolu s prvou medzinárodnou skupinou inštruktorov z 28 štátov. Po záverečnom absolvovaní týždňového zimného výcviku v Poľsku v decembri 2016 som sa konečne stal oficiálnym certifikovaným inštruktorom.“

Čo presne Thám vyučuje? Metódu, ktorá na kurzy na Slovensku, v Čechách a v Maďarsku priťahuje ľudí z mnohých dôvodov:

  • príprava na zvládanie extrémnych športov
  • bližší kontakt s prírodou
  • lepšie zvládanie  chladu
  • nový spôsob zvládania stresu 
  • fascinácia Hofovými výsledkami (Hof sa preslávil 26 svetovými rekordmi súvisiacimi s chladom alebo opačnými extrémnymi teplotami.)

Je paradoxné, že na tak široké spektrum problémov a podnetov, pre ktoré sa ľudia na kurzy hlásia, existuje jedno spoločné riešenie. Vodu a vzduch, dva prírodné elementy, ktorým sa nikto z nás v živote nedokáže vyhnúť, možno cielene využiť v náš prospech nie len na „bežné“ prežitie, ale na dosiahnutie sily, vytrvalosti, šťastia, vnútorného pokoja a zdravia.

Hoci človek by si mohol myslieť, že dýchanie nie je práve aktivitou, na ktorú potrebuje návod, opak je pravdou. Dokazujú to mnohé metódy zbavujúce ľudí zdravotných problémov práve vďaka hlbokému dýchaniu. Dýchame plytko, rýchlo a nedbalo a odzrkadľuje sa na to na našej psychike aj na našej fyzickej stránke.

Metóda Wima Hofa otvára kapacitu našich pľúc do jej maxima. Napína ich a upokojuje, znovu a znovu v niekoľkých cykloch, až kým z nich nevyťaží všetko, čo potrebuje: čistý kyslík, zdroj energie pre každú bunku v ľudskom tele. S takouto „drogou“ dosiahneme vedomé ovplyvnenie sympatického nervového systému, ktorý spustí domino reakcií a strhne k aktivite imunitný i lymfatický systém. 

Do boja proti ochoreniam však okrem štítu, ktorým je pre nás vedomé dýchanie, potrebujeme aj ľadový Excalibur. Reprezentuje priame vystavovanie sa nízkym teplotám na vzduchu i vo vode. Táto dvojkombinácia bojovej výstroje v súhre so špecifickým nastavením mysle posúva telo za jeho doterajšie hranice.

Máte na seba dve minútky?

Niektoré cvičenia zaberajú veľa času, iné vyžadujú špecifické priestory alebo výbavu a ďalšie neprestajné investície. Metóda Wima Hofa je súbor cvičení, ktorý pracuje s prírodnými elementmi: vodou a vzduchom. Na životnú zmenu, ktoré tieto dve zložky prírody zabezpečia, stačia v podstate dve minúty.

Prostredníctvom hlbokého, vedomého a intenzívneho dýchania, ktoré v sebe strieda maximálne rozťahovanie hrudníka, bránice a brucha s pravidelným uvoľňovaním, sa telo pripraví na ponor do ľadovej vody. Lymfa, „kanalizácia“ tela, ktorá odvádza z tkanivového moku veľké molekuly, sa v takomto momente uvedie do pohybu rovnako, ako keby sme behali.

Jednotlivé cykly dýchania často vrcholia zadržaním dychu. Následkom toho telo zbystrí pozornosť, koncentruje sa a udržiava myšlienky v prítomnosti. Vyprázdňuje hlavu. Do pohybu sa uvádzajú aj hormóny. Kortizol, serotonín i adrenalín prúdia telom vo vyšších dávkach ako zvyčajne a pôsobia na organizmus. A vtom „ČĽUP“, telo s výdychom klesá do ľadovej vody a všetky pocity a fyziologické procesy sa ešte zintenzívňujú. Organizmus je v šoku. Utečie alebo vydrží? Vydrží!!! Zmieri sa so situáciou a začne na ňu odpovedať. Sťahuje cievy a pobáda kardiovaskulárny systém k maximálnej vitalite.

Vedomá kontrola organizmu

Celkový výsledok kvalitného dýchacieho cvičenia a dvoch minút strávených v chlade vyráža dych: autonómny nervový systém prechádza do istej miery pod našu kontrolu, pretože všetky vyššie vymenované fyziologické procesy sú vedome vyprovokované k aktivite. Dych je zbraňou proti ochromujúcemu chladu a chlad je ťažkým arzenálom proti mnohým ochoreniam. Nepriestrelný vzdušný štít, ostrý ľadový meč a 120 sekúnd z nášho 86 400-sekundového dňa, to sú zbrane, s ktorými sa dá často mnoho vybojovať. Dvadsaťjeden ľudí venovalo v Prahe 25.3. 2017 približne šesť hodín zo svojho života Hofovej metóde. Celý tento čas však viedol k dvojminútovej kulminácii, k ponoru do Smetanovej slávnej Vltavy, počas ktorého účastníci zažili množstvo doposiaľ nevídaných pocitov. Akých? Ponorte sa s Martinom Thámom aj vy a sami uvidíte...

 

Zdroje k článku

  1. Hana Moravčíková

Páčil sa Vám tento článok? Dajte mu Like!

Prečítajte si niektorý z našich najnovších článkov

Je darčekový poukaz dobrý darček pod stromček?

Najkrajšia vec na vzdelaní je tá, že nám ho nikto nemôže vziať, nemusíme si ho poistiť a zdokonaľovaním získa na cene!

Čím ma šokoval Mulligan koncept?

Povedal, že tento kurz by sme mali začať organizovať, pretože je skvelý. Tak sme sa pustili do práce...

Ako použiť strečing správne, aby nezabil vaše výsledky?

Strečing vo fyziotréningu – dokážete využiť jeho potenciál?

Je bolesť pri cvičení a športe práca pre trénera alebo fyzioterapeuta?

Je vaše telo dostatočne pripravené na cvičenie a šport? Mnohokrát nie a to môže viesť ku vzniku bolestí. Pomôže Vám s nimi tréner alebo fyzioterapeut?

Diskusia k článku