Iliotibiálny trakt potrápil už nejedného bežca či cyklistu

Ako vplýva iliotibiálny trakt na vznik bolesti v oblasti kolena? A ako tento problém liečiť?Tractus iliotibialis je zosilnený väzivový pruh umiestnený na vonkajšej strane stehna, do ktorého sa zpredu upína musculus tensor fasciae latae (napínač stehennej pokrývky) a zozadu musculus gluteus maximus (najväčší gluteálny sval). Jeho hlavnou úlohou je bočná stabilizácia bedrového a kolenného kĺbu. Úzko súvisí s aktivitou musculus tensor fascie latae, ktorý zabezpečuje ohnutie, odtiahnutie a vnútornú rotáciu bedrového kĺbu a natiahnutie kolenného kĺbu.

Preťaženie tohto väzivového pruhu sa označuje ako Syndróm iliotibiálneho traktu (ITBS) a predstavuje najčastejšie poranenie u cyklistov a bežcov (postihuje cca 12% bežcov).

K jeho traumatizácii dochádza pri opakovaných ohnutiach a vystretiach kolenného kĺbu, pri ktorom trakt „preklzáva“ cez epicondylus femoris, čo je kostený výrastok na vonkajšej strane stehennej kosti (pri ohnutom kolene sa dostáva za epicondylus femoris, pri narovnanom pred).

V tejto oblasti sa nachádza vankúšik – burza, ktorá znižuje trenie traktu o kostený výbežok, avšak opakovaním zle vykonávaného pohybu dochádza k jej dráždeniu až zápalu, čo zvyšuje tren...

Tento článok je určený iba pre registrovaných členov portálu ZdravoAFit.sk. Ak si chcete článok dočítať až do konca, prosíme Vás, zaregistrujte sa. Trvá to len minútku a nestojí Vás to ani cent :)

Zdroje k článku

  1. http://emedicine.medscape.com/article/1250716-overview#a6
  2. http://www.medicinenet.com/iliotibial_band_syndrome/page5.htm
  3. http://www.wikiskripta.eu/index.php/Tractus_iliotibialis
  4. http://www.wikiskripta.eu/index.php/Musculus_tensor_fasciae_latae
  5. Doc. MUDr. Peter Takáč PhD. Klinická propedeutika v rehabilitácii

Páčil sa Vám tento článok? Dajte mu Like!

Prečítajte si niektorý z našich najnovších článkov

Je bolesť pri cvičení a športe práca pre trénera alebo fyzioterapeuta?

Je vaše telo dostatočne pripravené na cvičenie a šport? Mnohokrát nie a to môže viesť ku vzniku bolestí. Pomôže Vám s nimi tréner alebo fyzioterapeut?

Hľadáme nového člena tímu - FYZIOTERAPEUTA

Pracujete ako fyzioterapeut a milujete svoju prácu? Chcete byť súčasťou skvelého tímu v peknom a novom zariadení?

MUDr Jiři Dostal- Laktát a jeho úloha v športovom tréningu

Aktuálne informácie o úlohe laktátu v športovom tréningu od MUDr. Dostála

Neutrálna stabilita a pohyb mimo nej

Čo je neutrálna stabilita a prečo sa netreba báť ísť pri pohybe i mimo ňu?

Diskusia k článku