Jaroslav Halák, profesionál a vzor

Ako regenerujú vrcholoví športovci a čo ich motivuje, keď sa im nechce? Opýtali sme sa Jara Haláka počas letnej prípravy.


S blížiacim sa koncom leta mnohí strácajú motiváciu na tréningoch. Iní sa zas tešia na chladnejšiu jeseň a plánujú, že konečne začnú s cvičením po dlhom ničnerobení. Naši vrcholový športovci po skončení náročnej sezóny nemajú toľko voľna, ako si mnohí myslia. Vyspovedali sme Jaroslava Haláka, a opýtali sa ho, ako sa pripravuje počas leta na blížiacu sa sezónu NHL. Opýtali sme sa ho aj na jeho motiváciu na tréningoch a na to, ako po nich regeneruje.

Ako si sa dostal na pozíciu hokejového brankára?

Už od malička, približne od 3 rokov som chcel byť brankár a to mi aj ostalo. Vždy som hovoril, že budem brankár. Sníval som o NHL a nakoniec sa mi to aj splnilo. Takže som jeden z tých šťastných, lebo sa mi splnil môj veľký sen.

Skúšal si aj iné športy? Aký iný šport ťa ešte bavil?

Ako každý malý chalan, aj ja som hrával vonku hokej a futbal s kamarátmi. Bavil ma najmä futbal, chcel som ho hrať, ale veľa sa pri ňom behá a to ma celkom nebavilo.

Venuješ sa aj teraz nejakému ďalšiemu športu?

Veľa času na to nie je, keďže letná príprava je v plnom prúde. Doobeda si odcvičím a poobede sa venujem dcére. Chcem veľa času stráviť s rodinou, lebo cez sezónu to nie je možné.

Veľa športovcov amatérov obdivuje profesionálnych športovcov. Snažia sa napodobňovať ich tréningy a trochu pri tom zabúdajú na regeneráciu. Aké pocity mávaš po zápase, zvykneš bývať zničený po podaní dobrého výkonu?

Ako každý jeden človek po náročnom tréningu aj ja bývam unavený a občas býva regenerácia trochu zanedbaná. Ale ako každý športovec, poznám svoje telo a viem, čo pre neho funguje. U mňa je to hlavne sauna, masáže, studený bazén alebo výrivka. Je to potrebné pre telo a keď sa človek tomu venuje po celú sezónu a nič nezanedbá, únava nie je až taká veľká, ako keby to odflákol a išiel po tréningu domov iba tak. V mojom prípade je potrebné po každom tréningu vybicyklovať 5 – 10 minút  a spraviť dôkladný strečing. Po tréningu si veľmi rád doprajem kvalitný proteín.

Ako regeneruješ po zápasoch?

Po zápasoch si dám masáž na nohy a povinne mávame v klube studený bazén na 5 minút. Ale ako som spomenul, navyše sa vybicyklujem, aby som zmiernil laktát a dôkladne sa vystrečujem. A potom ešte tá masáž.

Máš tréningy, na ktoré sa ti veľmi nechce? Čo vtedy robíš?

Veľakrát, tak ako každý, aj ja mám dni, keď sa mi nechce nič. Takže nie som nijakou výnimkou. Ale vtedy si uvedomím, že robím, čo som vždy chcel, teda hrám hokej. A navyše pre brankára je najvyššia motivácia nedostať gól. A ja veľmi nerád dostávam góly, preto sa aj v každom zápase a tréningu snažím chytať naplno. Keď sú dni, že sa mi nechce, alebo to skutočne nejde, prekusnem to, povznesiem sa nad to a snažím sa maximálne zamakať.

Máš v zápase niečo čo ťa dokáže viac namotivovať k výkonu? Niektorí hráči si napríklad počítajú vybojované súboje a tak sa motivujú.

Nie ja nemám nič také, sústredím sa rovnako na každú jednu strelu a zákrok.

Skúšajú ťa protihráči rozhodiť a narušiť tvoju koncentráciu? Ako sa voči tomu brániš?

Sú hráči, ktorí sa o to snažia, ale nevnímam ich. Navyše na zimných štadiónoch je dosť veľa hluku a keď mi chce niekto niečo povedať, tak ho jednoducho nevnímam. Beriem to jedným uchom dnu a druhým von, a nezamýšľam sa zbytočne nad tým.

Jara stretávam na takmer každom „suchom“ tréningu v InPulse Fitness Academy v NTC. Skutočne som ho nevidel odfláknuť jediný tréning, že by si niekedy sadol a povedal, že dnes nie je „jeho deň.“ K tréningu pristupuje zodpovedne a s plným nasadením, ako pravý profesionál. Mnohí mladí športovci majú veľké oči a veľké očakávanie, ale málokedy ich vidím s takým prístupom a pokorou akú má Jaro. 

Zdroje k článku

  1. Obrázky: http://sport.aktuality.sk/
  2. http://www.nhl.com/

Páčil sa Vám tento článok? Dajte mu Like!

Prečítajte si niektorý z našich najnovších článkov

Je darčekový poukaz dobrý darček pod stromček?

Najkrajšia vec na vzdelaní je tá, že nám ho nikto nemôže vziať, nemusíme si ho poistiť a zdokonaľovaním získa na cene!

Čím ma šokoval Mulligan koncept?

Povedal, že tento kurz by sme mali začať organizovať, pretože je skvelý. Tak sme sa pustili do práce...

Ako použiť strečing správne, aby nezabil vaše výsledky?

Strečing vo fyziotréningu – dokážete využiť jeho potenciál?

Je bolesť pri cvičení a športe práca pre trénera alebo fyzioterapeuta?

Je vaše telo dostatočne pripravené na cvičenie a šport? Mnohokrát nie a to môže viesť ku vzniku bolestí. Pomôže Vám s nimi tréner alebo fyzioterapeut?

Diskusia k článku