Lahodné fitness sušienky

Pri všetkých nezdravých sladkostiach dnešnej doby vám prinášam zdravý a veľmi chutný recept, ktorý uspokojí nejeden mlsný jazýček.Sušienky alebo aj maškrtiť sa dá zdravo

Predstavujem Vám chutné ale hlavne zdravé sušienky, sú vynikajúce k čaju, ku káve ale aj len tak samotné. Obsahujú veľa živín, zdraviu prospešných látok a navyše sú neodolateľné. Suroviny, ktoré som pre tento recept vybrala sú: špaldová múka, vajcia, sezam, ľan, trstinový cukor, čokoláda s vysokým obsahom kakaa a ďalšie. Obsah si môžete meniť podľa seba a chuti, ja som tieto sušienky skúšala mnohými spôsobmi, ale tento sa ukázal ako najlepší. Preto by som sa chcela o tento skvelý recept s vami podeliť. Prinášam aj niekoľko zaujímavostí o jednotlivých ingredienciách.

  • Špaldová múka- obsahuje veľa vlákniny, bielkovýn, vitamínov, stimuluje imunitný systém a na zasýtenie stačí oveľa menšie množstvo jedla, ako z bežnej múky.
  • Sezam- obsahuje polynenasýtené mastné kyseliny a je zdrojom vlákniny a fytosterolov ktoré priaznivo ovplyvňujú "zlý" LDL cholesterol.
  • Trstinový cukor – predstavuje zdravšiu a chutnejšiu náhradu repkového cukru, obsahuje vitamíny, minerály a stopové prvky.
  • Ľanmá všestranné využitie, je zdrojom vitamínov, minerálov a má aj liečivé účinky. Viac o ľane, sa dozviete v mojom článku : Ľan - úžasný liek od matky prírody​
  • Čokoláda s 80% kakaa – Ovplyvňuje neurotransmitery v mozgu, vďaka čomu dochádza k odstráneniu napätia, čo v nás vyvoláva pocit pokoja a pohody. Súčasť čokolády je kofein a theobromín, látky známe povzbudzujúcimi účinkami.
  • Maslo Ghee- skladá sa tamkmer len z nasýtených tukov, obsahuje niacín, minerály a vitamíny E a C.

 

Sušienky

Suroviny:

50g trstinový cukor

2 šálka špladovej celozrnnej polohrubej múky

2 vajce

1 kypriaci prášok

1 vanilkový cukor

100g tmavá 80% čokoláda

1 ½ šálky ovsených vločiek

½ šálky ľan, sezam (pomer podľa chuti)

120g malso Ghee (možete použiť aj klasické maslo)

Šálka = 250 ml

 

Postup:

Všetky sypké ingrediencie si dáme do misky a zmiešame, pridáme zmäknuté maslo a vajcia. Čokoládu si nasekáme na drobno a pridáme k ostatným. Vymiesime tuhé cesto a necháme odležať 15 minút. Potom si narobíme malé placky a poukladáme na plech. Pečieme na 180° približne 15 minút. Po dopečení nechajte na plechu chvílu vychladnúť, aby primerane stvrdli.

Prajem dobrú chuť.

Zdroje k článku

  1. http://www.zdravejedlo.sk/sezam
  2. http://www.familyzone.sk/spaldova-muka-10-dovodov-preco-ju-zaradit-do-svojho-jedalnicka/
  3. http://www.liecenie.info/zdrava-vyziva/tmava-cokolada/

Páčil sa Vám tento článok? Dajte mu Like!

Prečítajte si niektorý z našich najnovších článkov

Výživa a prevencia 2019

Pozývame Vás na medzinárodnú konferenciu venovanú výžive a prevencii, ktorú spoluorganizujeme so Slovenskou asociáciou pre výživu a prevenciu. 

Je bolesť pri cvičení a športe práca pre trénera alebo fyzioterapeuta?

Je vaše telo dostatočne pripravené na cvičenie a šport? Mnohokrát nie a to môže viesť ku vzniku bolestí. Pomôže Vám s nimi tréner alebo fyzioterapeut?

Hľadáme nového člena tímu - FYZIOTERAPEUTA

Pracujete ako fyzioterapeut a milujete svoju prácu? Chcete byť súčasťou skvelého tímu v peknom a novom zariadení?

MUDr Jiři Dostal- Laktát a jeho úloha v športovom tréningu

Aktuálne informácie o úlohe laktátu v športovom tréningu od MUDr. Dostála

Diskusia k článku