mesiac JÚN - v znamení tenkého čreva

V júni odporúča tradičná čínska medicína venovať zvýšenú pozornosť tenkému črevu

Autor Sulivia Mirka Rybová
Zverejnené 02.06.2015, 20:23

Tenké črevo je hlavným miestom, kde dochádza k tráveniu a vstrebávaniu potravy, vitamínov a min.látok. Tento orgán meria u dospelého človeka približne 3 m, jeho prierez má 3 - 3,5 cm. V brušnej dutine sa stáča do viacerých kľučiek a je ohraničený asi 180 cm dlhým hrubým črevom. Počas 4 - 5 tich hodín tráviace šťavy, vytvárané pečeňou-pankreasom a črevom rozložia prijatú stravu, ktorá vo forme rozložených zmesí prejde črevnou strenou do krvi .... do buniek.

TČ je trubicovitý orgán – spája žalúdok a hrubé črevo. Skladá sa z troch častí: dvanástnik, lakčník a bedrovník.

                                                   FYZICKÉ SYMPTÓMY :

- slabé napätie svalov v bruchu, bolesti v podbrušku(v oblasti pupka)v krku a ramenách, nadúvanie, zlé trávenie,

- strnulá šija- oblasť ramien, dvojitá brada, tlak v oblasti srdca,

- časté močenie

- abcesy v ústach a na hornej pere, zväčšená (predsunutá) pera signalizuje že TČ je uvoľnené – má nepravidelnú činnosť, biele škvrny na perách (tráviaci trakt – tvoria sa usadeniny hlienové či tukové), hnedé(tvorenie vredov), modranie pier a nechtov, jazyk, vonkajšie ucho, krvavé žilky v očiach-na nose,

- tenisový lakeť, neschopnosť pohybu ramenom- ruky, šklbanie svalstva,

- hemoroidy, kŕčové žily, celiakia, anemia, predčasný výron semena,

- striedanie zácpy a hnačky, obezita, podvýživa,

- rečové chyby,

Príčinou disproporcie medzi objemom bežnej prijímanej potravy a telesnou váhou býva porucha „vstrebávaniu živín“ v TČ.

TENKÝM ČREVOM prijímame nielen „klasické živiny“ale tu „analyzujeme životné situácie – vstrebávame ich vo forme skúseností „.

Ten, kto svoje každodenné povinnosti a problémy prííliš analyzuje a prehodnocuje (detailne a kriticky) zaťažuje  – TČ natoľko, že už nemá silu riadne vstrebať živiny - pozitívne látky-silu a preposlať ich ďalej do hrubého čreva. Veľkým  a častým analyzovaním človek otvára dvere obavám, strachu, ktoré nás pohlcujú až do samotných buniek v našom tele.

Zmeniť doteraz zaužívané role dokážeme pozitývnym pohľadom na danú záťaž – chuť riešiť veci inak, postupne odsraňovať kritické správanie....

Ľudia s problémami tenkého čreva by si mali určiť – čo je pre nich v živote naozaj dôležité a zaoberať sa len tým.

Hnačka- pokiaľ trpíte častými hnačkami, nájdite si čas a preberte si sami v sebe svoje osobné tiesnivé situácie, ktoré vás dusia, vy ich neriešite len ticho znášate či pod tlakom-strachom akceptujete, utekáte.

                                   Vymažte si všetko, čo vás dusí – kto vás dusí” 

vo svojom vnútri, tak predítete energetickému výbuchu vo vašom centre – brušku a vase TČ nebude mať následky.

Ďalej nezabúdajme že hnačkou sa z nášho tela vylučujú všetky vitamíny-minerály, soli. Jednoducho opúšťa nás všetko, opušťa nás chuť žiť!

Kŕče -napätie, strach, lipnutie na niekom alebo na niečom, v brušnej dutine naznačujú strach a snahu zastaviť tok života.

Plynatosť - zvieravé pocity, strach, nestrávené myšlienky Pozitívne tvrdenie: Som uvoľnený, dovoľujem životu, aby vo mne voľne plynul.

Zápcha – nehýčkajme minulosť a staré vspomienky. ČO prijímame, to vylučujeme. ČO dostávame, taktiež dávame ďalej Odmietanie zbaviť sa starých myšlienok, uviaznutie v minulosti, niekedy aj lakomstvo.Pozitívne tvrdenie: Zbavujem sa starého a to, čo prichádza, je nové, svieže a plné života. Nechávam život prúdiť celou svojou bytosťou.

CELIAKIA – neschopnosť prijať nové myšlienky, nové vzory

                                                  RADY PRE VÝŽIVU:

  • ČAKANKA (ŠTRBÁK) – je podobná púpave pre jej podobné zloženie, vysoký podiel vit. A
  • ŠPARGĽA – čistí vynikjúco splodiny, má močopudný účinok,
  • zelená listová zelenina, pažitka, petržlen, klinček, koriander, rebarbora, aloe vera, Vodilka, kukurica,  varená ryba,
  • slivky, papaya,(citrusové ovocie obmedzte)
  • hnedá ryža, proso, ovsené vločky (nie pšenicu)
  • vylúčte:  tuky (maslo, živočíšne tuky, vyprážané jedlá) morské živočíchy, bielu ryžu, solené potraviny

                                          P R E V E N C I A   A    L I E Č B A :

- poruchy vstrebávania vitamínov a minerálov sa týkajú takmer 90% populácie vďaka chybným stravovacím návykom- jedálniček upravte na bohatý podiel uhlohydrátov s nízkym podielom tuku

- dostatočným pitným režim (vody) zlepšujeme vyprázdňovanie čriev!

- potraviny s väčším podielom vlákniny (celozrnné výrobky, ovocie, zelenina) podporujú peristaltiku čriev

- kyslomliečne výrobky (acidofilus - acidofilné mlieko, živé jogurty, bryndza, neošetrené syry) odporujú črevnú mikroflóru

- ak je črevo veľmi upchaté (2 - 3dni jesť) uvarenú bielu ryžu a dlho ju prežúvať v ústach

- vitamíny sk. B, B 12,C, výtažky z pečienky, cesnak, Dioxychlor – ničí škodlivé baktérie v črev.trakte.

- občasný „pôst“ najlepšie podľa fáz Mesiaca:

Pôst – jeme podľa možnosti jeden druh potravy – taký, ktorý neostáva dlho v žalúdku ani v črevách. Čím menej jednotlivých druhov potravy jeme, tým je pôst účinnejší. Pijeme bylinkové čaje, zeleninové alebo  ovocné šťavy (čerstvé!). Uvoľnená energia je použitá na regeneráciu a zabvovanie škodlivých látok.

Hladovka – pri hladovke 24 h nič nejem, ani jedno sústo. Iba vodu pijeme. Tráviace orgány odpočívajú a telo si začne brať zo svojich zásob. Hľadovanie bez jedniného sústa je ťažšie, ale má výraznejšie výsledky

 

                                                    B Y L I N Y   A   K O R E N I N Y :

Fenikel – uvoľňuje hladké svalstvo tráviaceho traktu, zlepšuje odchod plynov z tela, pôsobí dezinfekčne a močopudne. Je veľmi dobrý pri kašli a katare horných dýchacích ciest. Čaj pijeme po jedle.

Oregáno – pôsobí silne protikŕčovo, tlmí kŕče v pokazenom žalúdku a pri črevných problémoch

Zázvor  – je korenie z koreňa Ďumbiera lekárskeho

-podporuje trávenie, priaznivo pôsobí proti nevoľnosti, – pomáha pri poruchách trávenia, nadúvaní, plynatosti a symptómoch dráždivého tračníka

– zázvor rýchlo a bez vedľajších nežiaducich účinkov zabraňuje a potláča vznik žalúdočných nevoľností spôsobených cestovaním (kinetózy), prináša úľavu od nevoľnosti v tehotenstve a po nadmernom požití alkoholu.

- stimuluje cirkuláciu krvi a zabraňuje zhlukovaniu krvných doštičiek, čím má potencionálny ochranný účinok pri arterioskleróze.

– zvyšuje produkciu žlče a napomáha znižovať hladinu cholesterolu, je antiseptický, protihorečnatý, protizápalový, stimulujúci a tonizujúci.

– ďalej pôsobí pri prevencii chrípkových ochorení, hlavne tzv. črevnej chrípke, pomáha aj pri bolestiach hlavy a stavoch napätia.

– svojimi antiseptickými účinkami obmedzuje rast mnohých vírusov a baktérií.

– nespôsobuje ospalosť ani zníženie pozornosti, zároveň má priaznivé účinky proti migréne.

Aníz - je výborný na podporu trávenia, zvyšuje vylučovanie tráviacich enzýmov, teda má priamy vplyv na metabolizmusúčinne obmedzuje črevné katary, má protibakteriálne účinky

- podobne ako rasca, fenikel, kôpor, razcovec a badián sa využíva proti plynatosti (meteorizme) u detí ako aj pri dospelých

- (odporúča sa podávať pri zníženej laktácii (tvorbe mlieka) dojčiacim matkám. Jeho účinné látky prechádzajú do krvi teda aj do mlieka a dostávajú sa do tela dieťaťa. Anízový čaj je dobrý aj na uvoľnenie hlienov z priedušiek a odkašlávanie. Svojou výraznou arómou uvoľňuje psychiku.

Kurkuma  - priporuchách tráviacej sústavy, posilňuje žalúdok, znižuje vysokú hladinu cholesterolu, zlepšuje činnosť pečene, podporuje vylučovanie žlče, ovplyvňuje pozitívne procesy pri zápalových poškodeniach kĺbov, (revmatoidná artritída), posilňuje imunitu, zlepšuje činnosť mozgu a znižuje riziko výskytu Alzheimerovej choroby

Šalvia lekárska – lieči choroby čriev, krvácajúce vredy žalúdka, dvanástnika a zápaly žalúdka. Potlačuje potenie, vymývajú sa s ňou rany a vredy, má krvičistiace a protizápalové účinky, je výborná pri ženských ochoreniach a klimakterických problémoch, kde by nemala chýbať v čajovej zmesi, ktorou sa liečime, znižuje hladinu cukru v krvi, preto ju pridávame aj do diabetických čajovín.

Šalviu používame aj pri chorobách dýchacích ciest, pri angíne, astme, zapálenom hrdle či prieduškách. Ak šalviu trochu povaríme, uvoľní väčšie množstvo účinných látok preto odvar zo šalvie je vhodný na kloktanie, výplachy a na obklady zapálených miest.

Yzop lekársky– priaznivo pôsobí na náš zažívací trakt, má protikŕčové účinky, podporuje peristaltiku čriev, odstraňuje plynatosť a pocit plnosti,  pridávame ho do zmesi na liečbu chorého žalúdka, žlčníka a zlej produkcie žlče,  používame ho aj pri zápalových ochoreniach obličiek, pri obličkových kameňoch a piesku.

Podobne ako šalvia potláča nadmerné potenie pretože tlmí nadmernú činnosť potných žliaz, napomáha vykašliavaniu hlienov, používa sa pri zápaloch priedušiek, dolných i horných dýchacích ciest, astmatických problémoch, má protibakteriálny účinok, lieči rôzne zápalové ložiská na koži a pôsobí sťahujúco na podráždené a zapálené sliznice.Čaj z yzopu pôsobí zároveň ukľudňujúco, zmierňuje depresie a stresy.

Repík lekársky - má silné protibakteriálne účinky, je preto vhodný na liečbu infekčných ochorení tráviaceho system, je výborným prostriedkom pri liečbe žalúdočného alebo dvanástnikového vredu, pri hnačke pijeme repíkový čaj niekoľkokrát denne, využívame pri zápaloch rôzneho druhu( žalúdka, čriev, dýchacích ciest, močových ciest, mandlí, hlasiviek, ďasien a veľmi pomáha aj pri zapálenom žlčníku, žlčníkových kameňoch, piesku) a pri chorobách pečene- vtedy k nemu môžeme ešte pridať medovku, jablčník a ľubovník.

Nechtík lekársky - Z kvetov  pripravujeme tinktúru alebo masť, ktorou si potierame choré miesto. Čaj z nechtíka alebo nechtíkovú tinktúru užívame všeobecne pri rôznych zápalových procesoch v organizme. Nechtík pomáha napríklad pri liečbe zápalu žalúdka, žlčníka alebo čriev, pri žalúdočných alebo dvanástnikových vredoch.

Podobne ako rasca, fenikel, kôpor, razcovec a badián sa využíva proti plynatosti (meteorizme) u detí ako aj pri dospelých.

ZMES NA DOBRÉ TRÁVENIE -  Koriander, rasca, fenikel (10 min vylúhovať, piť po jedle)

                   Najlepšie pite čaje od 13 - 15h,  v čase aktívnej činnosti tenkého čreva

 

                                                        KAMENE A MINERÁLY:

Zápcha– Oranžový kalcit, jantár, ružový achát, machový, čierny turmalín

Strach – Rodonit, rulit, sugilit, domortierit

Nedostatok železa – Hematit, tygrie oko, heliotrop

Napätie (emócie aj bolesť v šiji) – Ametyst, jantár, magnezit, záhneda, rodonit, turmalín

 

                                                                 ESENCIE:

                                          Levanduľa, present time, ceder wood....

 


Diskusia k článku

Podobné články