Mŕtvy ťah - rehabilitačné cvičenie pre boľavý chrbát

Najnovšie štúdie naznačujú, že mŕtvy ťah môže byť efektívnym prostriedkom na zmiernenie intenzity bolesti chrbta! Kto by ho mal cvičiť a kto nie?


Už mnoho krát som sa vo fitku stretol s tým, že ľudia s bolesťou driekovej časti chrbta dlhodobo vynechávajú mŕtvy ťah zo svojho tréningového plánu. Ten pritom patrí k základným, najdôležitejším a najkomplexnejším cvičeniam. Predpokladajú, že mŕtvy ťah by bol pre nich príliš ťažký alebo sa obávajú, že by im zhoršil bolesť. Čo ak je to možno trochu inak? Je tu mnoho faktorov, ktoré treba brať do úvahy, ako napríklad čomu sa venujete v tréningu, prečo vás bolí chrbát, akú máte techniku cvičenia a podobne.

Najnovšie štúdie naznačujú, že cvičenie mŕtveho ťahu môže byť efektívnym prostriedkom na zmiernenie intenzity bolesti a zlepšenie mobility ľudí s mechanickou bolesťou driekovej časti chrbtice. Treba však poznamenať, že toto cvičenie určite nie je vhodné pre všetkých ľudí a všetky druhy bolesti príslušnej oblasti. Priblížim vám, na ktoré faktory treba prihliadať a aké testy zvoliť, aby vám naznačili, či by ste mali zaradiť mŕtvy ťah do svojho tréningového plánu.

Jedna zaujímavá štúdia poukazuje na cvičenie mŕtveho ťahu v skupine 35 ľudí, po dobu 8 týždňov. Všetci ľudia boli testovaní pred začatím tréningového plánu a rovnako aj po jeho ukončení. Všetci ľudia trpeli mechanickou bole...

Tento článok je určený iba pre registrovaných členov portálu ZdravoAFit.sk. Ak si chcete článok dočítať až do konca, prosíme Vás, zaregistrujte sa. Trvá to len minútku a nestojí Vás to ani cent :)

Zdroje k článku

  1. Berglund L. Aasa a kol.- Which patients with low back pain benefit from deadlift training? J Strength Cond Res 29(7)
  2. obrázky: http://www.acvdefensie.be/
  3. http://journals.lww.com/
  4. http://nopainnogain.co
  5. https://bretcontreras.wordpress.com
  6. http://www.craigsfitness.com

Páčil sa Vám tento článok? Dajte mu Like!

Prečítajte si niektorý z našich najnovších článkov

Výživa a prevencia 2019

Pozývame Vás na medzinárodnú konferenciu venovanú výžive a prevencii, ktorú spoluorganizujeme so Slovenskou asociáciou pre výživu a prevenciu. 

Je bolesť pri cvičení a športe práca pre trénera alebo fyzioterapeuta?

Je vaše telo dostatočne pripravené na cvičenie a šport? Mnohokrát nie a to môže viesť ku vzniku bolestí. Pomôže Vám s nimi tréner alebo fyzioterapeut?

Hľadáme nového člena tímu - FYZIOTERAPEUTA

Pracujete ako fyzioterapeut a milujete svoju prácu? Chcete byť súčasťou skvelého tímu v peknom a novom zariadení?

MUDr Jiři Dostal- Laktát a jeho úloha v športovom tréningu

Aktuálne informácie o úlohe laktátu v športovom tréningu od MUDr. Dostála

Diskusia k článku