Paleo a Keto – moderné diéty alebo životný štýl?

Rozdiel medzi paleo a keto diétou a o čom vôbec sú

Autor Matej - Človek Páliaci Tuk
Zverejnené 21.05.2015, 07:07

V prvom rade, dovolím si odlíšiť medzi týmito dvoma pojmami.

Paleo je životný štýl. Ľudia ho chápu v spojení s jedlom, pretože je to asi najväčšia oblasť – ale paleo samo o sebe nie je diéta. Je to kŕmenie sa potravniami, ktoré nezraňujú naše telo. Je to o maximalizovaní potenciálu vďaka tomu, že telo dostane to, čo má dostať. Je to o cítení sa super a lepšom zovňajšku.Životný štýl, kde spánok je dôležtý a tak isto cvičenie, ktoré je typické – vysoko intenzívne, ale krátke.

Vrámci paleo stravovania, keďže sa nejedná o jeden spôsob pre všetkých, je tam milión adaptácií pre to, ako urobiť paleo pre každého človeka.Ortodoxný paleo-zástancovia sa budú brániť aj mlieku a mliečnym produktom /až na prečistené maslo/, arašidom atď atď

Paleo je o nájdení toho, čo funguje najlepšie pre TVOJE telo....či je paleo-koncept adaptovaný na akúkoľvek inú diétu: od CKD, bez-laktózovú, delená strava atď atď

Pre všetky typy a druhy paleo diét sú spoločné tieto veci:

 

- čerstvé, lokálne ovocie, zelenina a kvalitné mäso zo zvierat, ktoré žili a rástli prirodzeným spôsobom

- vyradenie jednoduchého cukru

- varenie z ingrediencií, ktoré nemajú list zloženia – pretože sami o sebe sú základnými potravinami

- dostatok zdravého tuku ako kokosový olej, orechy, olivový olej atď

- bezlepková strava /lepok je proteín, ktorý naše telo nedokáže spracovať a spôsobuje auto-imúnnu reakciu/

- chutná a voňavá strava, použitie byliniek a korenia – sme biologicky priťahovaný k vôňam! Plus k tomu, bylinky sú SUPERFOOD!

- vyradenie akéhokoľvek spracovaného tovaru

- dostatok zelenej zeleniny, adekvátny proteín, uhľohydráty najmä z ovocia vysokého v antioxidantoch – černice, maliny, ríbezle, goji; dostatok semien a orechov

- žiadne počítanie kalórii ale vychutnanie si jedla a počúvanie svojho tela

- čiastočná zmena metabolizmu keto-adaptáciou

Vo svetovom meradle, autority v paleo komunite sú mená ako Robb Wolf, Mark Sisson alebo Nora Gedgadaus.

 

Teraz k otázke: PALEO = KETO?

Nie, a tak isto KETO sa nerovná PALEO. Samotný prechod na paleo stravu, spolu s vyradenými jednoduchými cukrami a bielym pečivom spôsobí, že metabolizmus sa bude musieť učiť spracovávať tuk na energiu. Akokoľvek, samotné paleo nie je ketogenický spôsob stravovania.

Paleo je spôsob stravovania, ktorý prihliada na náš vývoj a DNA a to, ako jesť maximálne efektívne pre svoje telo a ciele aké máme.

Akokoľvek, existuje paleo-keto diéta, teda to, keď cca 70% energie  potrebnej na každý deň pochádza z tuku a tento tuk a všetky potraviny sú v súlade s paleo princípmi. Tento tuk, samozrejme, pochádza buď zo zvierat, ktoré žili šťastný a skutočný život - alebo čistý nerafinovaný rastlinný tuk, ako kokosový olej. Paleo a keto princípy nestresujú telo s počítaním kalórií a neustálym vytváraním deficitu pre úbytok váhy. Naopak, zdravá strava, plná antioxidantov, vitamínov a tukov udržiava metabolizmus na vysokom stupni aktivity a telo si samo nájde hranicu percenta tuku, ktoré je pre ne prirodzené.

Už nie je pravdou staré známe: ty si to, čo ješ. Teraz platí: ty si to, čo ti spaľuje metabolizmus. A z hľadiska fungovania, sú iba dva zdroje energie: glukóza /cukor/ a ketóny /tuk/. Tieto dva zdroje energie sú pre naše elektrárne v každej bunke /mitochondria/ nevyhnutné. To, čo sa v každej bunke deje je úžasný biochemický proces - ale môžeš pokojne spávať s tým, že aj keby si úplne vyradil uhľohydráty - tvoje telo bude fungovať naďalej PERFEKTNE. Vyššie zmienená autorka dokonca tvrdí, že uhľohydráty sú jediná makro-nutričná skupina, ktorá nie je esenciálna - a teda, aj keby sme ju vôbec neprijali, telo dokáže fungovať.

Pre zástancov tvrdenia, že pre zdravé fungovanie mozgu musíme mať vždy a všade cukor v tele prikladám znázornenie chemických procesov, ktoré prebiehajú v pečeni a v mozgu pre to, aby aj náš mozog dokázal fungovať na 90% tuku. Tých 30g glukózy si zas telo dokáže zabezpečiť z iných zdrojov aj keď to neprijmeme v strave.

Telo teda pracuje s ketónmi a glukózou na odlišnom princípe s odlišnými výhodami. A dovolím si povedať, že 90% ľudí, čo sú tam vonku, fungujú iba na cukre a nikdy nezažili ako je to, keď mozog urobí keto-adaptáciu. Ak by sme boli totálne a úplne závislí na glukóze, dnes by sme tu neboli. Človek v histórii vývoja zažíval obe: prebytok jedla a tiež týždne hladu. Ak by sme boli úplne závislí na glukóze, po 3-4 dňoch by sme mreli od hladu. Ale práve preto naše telo nie lenže dokáže dobre fungovať a prepnúť v nedostatku uhľohydrátov na ketóny - určité svalové skupiny dokonca preferujú tento zdroj energie! A dnes, je to IBA prebytok jedla. Napriek tomu, že čoraz viac sa začína propagovať to, ako je vôbec pôst zdravý a ako je pre telo normálne to, keď cítime niekedy hlad!

A aj keď je človek veľmi chudý, má stále na sebe dostatok telesného tuku na to, aby dokázal fungovať 30-40 dní namiesto 3-4 dní ktoré by boli iba pri glukóze. A ešte jedna otázka sa mi vždy tlačí do hlavy - prečo ľudia tak podceňujú to, čo musia denno-denne robiť a čo im dodáva energiu každý deň? Väčšina sa tak veľmi stará o to, aby do svojho auta dali dobrý benzín, ak možno, i ten prémiový - ale prečo to nerobiť so svojím telom? Čo je pre telo prémiové palivo?? Otázku nechám otvorenú...

 

Aké sú vyhody tohoto spôsobu stravovania?

1. Ľahké zhodenie/kontrola kíl a kontrola hladu

Ketóza má veľký efekt na kontrolu hormónov, špeciálne tých, spojených s kontrolou cukru v krvi: inzulín, a ten ktorý reguluje apetít: ghrelin.

Toto je veľmi dôležité pre ľudí s nadváhou, pretože majú veľkú nerovnováhu s týmito hormónami. Zvýšený inzulín, ktorý iba podporuje ukladanie tuku a zatvára tukový metabolizmus a ghrelin, ktorý signalizuje mozgu, že sme hladný a potrebujeme jesť. Keto pomáha svojím princípom resetovať a upravovať tieto hormóny tak, ako by mali pracovať.

2. Znížené šance na kradiovaskulárne ochorenia

Aj keď niektoré hodnoty pre kardio-vaskulárne zdravie sú diskutovateľné, ostatné boli pevne ukázané v testoch a hodnotách. Ako hodnoty triglyceridov a HLD cholesterol.

Po lopate, vysoké trigyceridy sú zlé a čím nižšie sú – tým lepšie.

Triglyceridy sú molekuly tuku – a dalo by sa očakávať, že na keto diéte budú vyššie – pretože človek konzumuje podstatne vyššie množstvo tuku.

Akokoľvek, zvýšený príjem správych tukov  v skutočnosti znižuje triglyceridy a zvyšuje dobrý cholesterol. Naopak, strava vysoká v uhľohydrátoch, ktorá spôsobuje obrovské výkyvy v hodnotách glukózy, vedie  aj k vysokej hodnote triglyceridov.

3. Mentálna jasnosť, lepší spánok a silnejší imunitný system

Väčšina týchto výrokov je spojená od ľudí, ktorý vyskúšali keto diétu a zhodli sa na tom, ako subjektívne to ovplyvnilo ich denno-denný život.

Už desaťročia sa keto diéta používa na liečenie ľudí s epilepsiu, v niektorých prípadoch dokáže úplne eliminovať epileptické záchvaty u detí s epilepsiou. To hovorí ako fakt o tom, ako oveľa efektívnejšie a prirodzenejšie dokáže mozog pracovať na ketónoch ako zdroji energie.

Ďalej ľudia hovoria o tom, že dokážu spať menej bez toho, že sa cítia unavení /čo zas ide trošku proti paleo štýlu, kde oddych je veľmi dôležitý/.

Čo sa imunitného system týka, dnes už vieme, že zdravé baktérie a bio flóra v našich črevách je zodpovedná za najväčšiu časť našej imunuty. Je tam trošku pravdy v tom že dlhodobá vysoká keto-diéta môže mať za následok problém so zdravím črevnej flóry. Preto je treba mať toto na pamäti – ale vo všeobecnosti, keto promotuje alkalické prostredie v tele spolu so spojením v paleo štýle. Vďaka takmer úplnej eliminácii cukru, baktérie nebudú mať možnosť na prežitie a budú sa rozmnožovať iba veľmi pomaly a ťažko.

Ide to až do takého extrému, kde sa v Číne experimentuje s keto-pôstom u ľudí s rakovinou s podivuhodnými výsledkami!

4. Energia v tele už nie je závislá od aktuálneho stavu cukru v krvi

To znamená, že sa nemusíš trápiť nad tým, kedy presne mať svoje jedlo naplánované. Raz, ak je v telo v ketóze, v prípade potreby energie bude jednoducho brať zo zásob tuku, ktoré máme na tele - a to ho máme väčšinou dosť :)  Takže, ak pravidelnosť s jedlami je niečo, čo ti robí problém, adaptácia na keto ti pomôže s týmto veľmi dobre. Keď tvoje telo konzumuje škroby - múka, zemiaky, cestoviny, chlieb...je to ako keby tvoj metabolický oheň dostal dávku novín - ktoré síce okamžite rýchlo vzbĺknu ale za chvíľu aj dohoria. Ak dostaneš dávku dobrého tuku - je to ako keby si na svoj metabolický oheň dal poleno, ktoré sa pomaly chytí a bude tlieť a dávať teplo pomaly, ale dlhodobo. Z tohoto potom vyplývajú aj výhody/nevýhody tejto diéty.

 

Záver

Každopádne, ak ťa toto všetko zaujíma – kľudne mi napíš viac. Pre mňa to ale úplne funguje. Boj proti stárnutiu, nemám pocit hladu, maximalizácia mozgovej čistoty, vyhnutie sa ochoreniam ako cukrovka, obezita a popri tom môžem naozaj jesť veľmi kvalitne. Ak si o keto/paleo iba čítal, navrhuje ti 30-dňový experiment. Nemáš čo stratiť. Lepšie zažiť ako dva krát čítať pre/proti. Možno sa budeš cítiť, ako keby si z malého auta s malým benzínovým motorom prešiel na Mercedes, ktorý ma turbo-diesel. Koniec koncov, ty tiež ideš pohonnú látku pre celé tvoje telo! Ľudia si dnes nevedia predstaviť jeden jediný deň bez cukru!

Ako by možno mohol vyzerať jeden deň v keto/paleo diéte?

Raňajky - intermittent pôst s neprestrielnou kávou /s MCT olejom a maslom/ 

Obed - šalát, homemade dressing, kuracie prsia, parmesan, olivový olej + rôzne polievky, quinoa

Snacky počas dňa: rôzne druhy nepražených orechov, avokádo, vajcia na tvrdo...

Večera - praženica so slaninou, ryba, zelenina, studené misy so syrom, mäsom....


Diskusia k článku

Podobné články

{{article.title}}

{{article.description}}
Celý článok