Čo si vytrpí panvové dno po pôrode?

Fyzioterapeutka: Vedeli ste, že s panvovým dnom sa dá vedome pracovať už na pôrodnej sále?

Zverejnené 28.05.2018, 21:14

Po prirodzenom pôrode v období šestonedelia je panvové dno jednou z najcitlivejších oblastí. Žena ho vníma neustále. Prenasleduje ju bodavá až pálčivá bolesť, pocit tŕpnutia, pnutia, pulzácií v kombinácii s edémom a krvácaním. Často sú prítomné hemeroidy vzniknuté tlakom plodu na konečník a tiež tlakom pri pôrode. Pri epiziotómii (nástrihu hrádze) sa tento stav zvýrazňuje, regenerácia a hojenie trvajú dlhšie. Šitie zasahuje až dovnútra pošvy.

obr.1.Šitie 

 Až u 80 % žien (Fiore, 2010) je prítomná intermitentná denervácia svalov panvového dna. Tá  spôsobuje neschopnosť svaly ovládať. Niekoľko hodín po pôrode, dokonca žena nepociťuje     nutkanie na močenie a tiež pri snahe vymočiť sa nie je schopná kontrolovane povoliť zvierače a   vykonať mikciu. Často sa stáva, že sa blokuje aj psychicky, keďže mikcia je v tomto prípade veľmi   obtiažna a moč zvýrazňuje popísané nepríjemné pocity. Ženám preto doporučujeme vedomé   pravidelné (každé 2-3 hodiny) vyprázdňovanie močového mechúra. Pre zmiernenie dráždenia je   vhodné vykonávať mikciu v sprche, kedy sa moč zriedi s vlažnou vodou a zároveň sa prípadná rana   udrží v čistote. Bolesť a edém sa môžu zlepšiť prikladaním špeciálnych ľadových vložiek. Doma   môžu  na tento účel poslúžiť aj kondómy naplnené vodou, ktoré sme dali zamraziť. 

Defekácia je v prvých dňoch taktiež “strašiakom” mnohých žien. Doporučujeme preto masáž  brucha,  polohu v sede na toalete s podopretými nohami pre lepšie otvorenie sfinkterov a podporu spodného brucha dlaňami pre zaistenie vonkajšej opory resp. náhradu práce brušných svalov pri tomto úkone.  Strava tu tiež zohráva svoju rolu. Prvé dni doporučujeme kašovitú stravu bez tuhých častí (orechy, musli, semená), ktoré sa v tráviacom trakte nedostatočne rozložia a dráždia konečník  (hemeroidy). Popísané obtiaže sa postupne zmierňujú, avšak môžu pretrvávať celé obdobie šestonedelia.

Môžeme doporučiť špeciálny popôrodný vankúš pre zmiernenie tlaku pri sedení a rôzne maste, či čípky proti hemeroidom.  

Bežne  v období šestonedelia panvové dno per vaginum fyzioterapeutom nevyšetrujeme. Jeho aktivitu môžeme sledovať orientačne priložením dlane do tejto oblasti a  sledovania prirodzenej a vedomej activity v ľahu, sede, stoji a pri pohybe. Vyšetrenie podľa schémy PERFECT (Laycock a Jerwood, 2001) sa vykonáva  per vaginum v ľahu na chrbte, v sede alebo v stoji. Vykonávame ho v koncepte komplexného skríningového vyšetrenia po šestonedelí. Vo všeobecnosti sa u žien po pôrode stretávame s poklesom panvového dna ako celku, neurogénnou léziou a reflexnou inhibíciou z lokálneho poranenia. To môže spôsobiť deficit v nábore lokálnych svalov prejavujúci sa oneskorenou aktiváciou, keď je potreba prednastavenia ešte pred samotným vykonaním pohybu (feedforward), preto sa často stretávame s popôrodnou stresovou inkontinenciou.

obr.2. Domáci biofeedback

V terapii nastavujeme individuálny tréning podľa objektívneho vyšetrenia. Vo všeobecnom fyziotréningu začíname v prvej fáze s nácvikom uvedomenia si PD a pridávame jemné vťahovanie svalov PD so spätnou kontrolou – prilo­že­ním dlane do tejto oblasti.  Pokračujeme aktiváciou v kokontrakcii s dýchaním a bruchom (reštart). Zapojíme ho do trupového valca pri dynamickej aktivite a postúre.  Postupne môžeme využiť elektrostimuláciu, biofeedback, analitické cvičenie pomocou edukátora v rôznych polohách, vedomú aktiváciu pred vykonaním náročného pohybu pri, ktorom pacientka udávala únik moču – takzvaný KNACK – napríklad pri zdvíhanie dieťaťa z postieľky. Neskôr pridávame celkový fyziotréning, pridávame tréning pomocou závaží pre nárast svalovej hmoty a obnove sily a pružnosti. Našim cieľom  je obnova jeho opornej, sfinkterovej, dialatačnej, pôrodnej a v neposlednom rade sexuálnej funkcie. Žena potrebuje  získať pocit, že jej panvové dno zasa patrí jej!

Mobilizácia vaginálnej  jazvy a manuálna terapia okolitých štruktúr po epiziotómii, či ruptúre je súčasťou fyzioterapie po pôrode. Jej prínos je pre ženu veľmi pozitívny. Okrem iného výrazne skvalitní sexuálny život  ženy, čo má obrovský vplyv na jej celistvosť a spokojnosť. Jazvu doporučujeme v tejto oblasti mobilizovať minimálne 5 týždnou od pôrodu jemným tlakom ukazováka alebo palca, rozotieraním do strán po celej jej dĺžke. Končíme premasírovaním vagíny a okolitého tkaniva pre integráciu postihnutého tkaniva a prebudenie postihnutých štruktúr. Nezabúdame na to, že jazva zasahuje až do pošvy. S jazvou pracujeme citlivo, jemne a dôsledne. Následne môžeme svaly aktívne zapojiť do činnosti, kedy je náš prst feedback a pacientka vťahuje svaly panvového dna podľa schémy PERFECT. Pre ženu a jej partnera je užitočné, naučiť sa ako jazvu ošetriť a túto zručnosť využiť ako súčasť obnovy ich vzájomného sexuálneho vzťahu. 

Prakticky sa oboznámite s vyšetrením a fyziotréningom na praktických školeniach a workshopoch pre fyzioterapeutov a trénerov:

Fyzioterapia a fyziotréning v tehotenstve

Fyzioterapia a fyziotréning so ženami po pôrode

Fyzioterapia a fyziotréning svalov panvového dna

obr.3. Prolaps maternice po pôrode

 V našej praxi sa môžeme stretnúť ako s jednou z komplikácií s popôrodným prolapsom maternice, ktorá zostane v mäkkých pôrodných cestách (v pošve) aj po pôrode, prípadne je počas pôrodu úplne vytlačená a vyvrátená von. Pôrodníci túto komplikáciu riešia mechanicky. Jemne zatlačia maternicu späť. V prvých dvoch fázach po pôrode môžeme maternicu podvihovať cez stenu brušnej dutiny jemnou masážou smerom kraniálne a podržať ju pomocou sťahovacích nohavičiek. Po dostatočnom stiahnutí a prečistení maternice nastupuje fyzioterapeutická intervencia, kedy cieleným cvičeníním panvového dna pomocou závažia, ktoré pomôže maternicu podvyhnúť a vtlačiť vyššie do dutiny brušnej a polohami, kde nám pomôže gravitácia udržať pošvu priechodnu, aby počas posilňovania svalov panvového dna nedošlo k jej “priškrcovaniu”. Úspešnosť pri cielenom systematickom tréningu a dobrej spolupráci klientky je veľmi vysoká a problém môže byť eliminovaný už 3 - 4 mesiace po pôrode.

Hovoriť otvorene o panvovom dne je pre mnohé ženy a dokonca aj profesionálov u nás stále tabu. Ľudia sa tohoto miesta zvláštne stránia. Dokonca aj ženy!  Keďže človek je bytosť komplexná a nielen bezduché telo, môžeme v hlbšej súvislosti a s poznaním východnej medicíny povedať že je to miesto koreňovej čakry. Tá vyjadruje vzťah k okoliu a zakorenenie do ZEME. Vyjadruje tiež vzťah k rodine, matke, otcovi, práci, peniazom a domovu. Okrem iného je spojená so zmyslovou funkciou vône. Pri jej blokáde (jazve, bolesti) prichádzame o opojnú radosť, prirodzenú rozkoš, potešenie zo zdržanlivosti od vášne a dokonalé blaho v sústredení. 

Preto milé žienky, venujme našemu panvovému dnu našu pozornosť, jemnosť a lásku!

Zdroje k článku

  1. Judi di Fiore 2011
  2. Postnatal fitness

Diskusia k článku

Podobné články