Prečo pacientov pribúda aj keď fyzioterapia napreduje? (časť 1.)

Sme pohodlnejší, hlúpejší a draho za to platíme (časť 1.).Naša spoločnosť sa mení. Rastie počet ľudí, ktorých pracovnou náplňou je sedieť hodiny za počítačom. Venujeme sa práci, zarábaniu, rodinám a menej športujeme. A za to všetko platíme vysokú daň!

Na Slovensku sa výrazne mení štruktúra zamestnanosti. Počet fyzicky pracujúcich ľudí sa znižuje. V poľnohospodárstve pracuje už iba štvrtina z 200 000 ľudí v porovnaní s rokom 1995. Podobné trendy sú aj v ťažobnom priemysle. Na druhej strane, rastie počet ľudí pracujúcich v službách. Najvýraznejšie je to v obchode. Je všeobecne známe, že ako populácia starneme. Na prelome milénia bol priemerný vek zamestnancov 39 rokov. Dnes je to už 44 rokov.

Vďaka automatizácii všetkého – od priemyslu, cez eskalátory v nákupných centrách až po automatické stroje v domácnosti (práčka, umývačka riadu, mixéry, elektrické kolobežky, elektrické zubné kefky...) sa už nemusíme toľko hýbať. Ubúda fyzicky pracujúcich ľudí a rastie počet ľudí so sedavým zamestnaním. TV marketing a pohodlná spoločnosť sú hybnou silou rozširujúceho sa konzumného životného štýlu. Čo nám z toho všetkého vznikne? Dosaďme si premenné do rovnice:

Prirodzený úbytok pohybu zmenou spoločnosti + pohodlnosť a lenivosť + konzumný životný štýl = znižovanie telesnej zdatnosti + znižovanie podielu aktívnej svalovej hmoty + nárast telesnej hmotnosti.

Vďaka tlaku na „ozdravenie“ životného štýlu si uvedomujeme, že „doba je zlá“, a preto by sme mali proti ničnerobeniu bojovať. Pozrime sa preto spoločne na tradičné konanie ľudí, ktorí sa rozhodnú zmeniť svoj pohodlný životný štýl.

 

Príklad č. 1

Všetci si uvedomujeme, že ľuďom chýba telesná zdatnosť. Výsledkom je vyššia náchylnosť voči chorobám, horšie zvládanie stresu alebo únava. Na všetko, čo spoločnosti chýba, sa nájde pomoc. Dôležité je, aby to nestálo veľa úsilia a dobre sa to predávalo. Preto je ľahkým riešením (na imunitu, stres a únavu) dopĺňať vitamíny a užívať výživové doplnky. Takéto riešenie nám krásne sedí do konceptu dnešnej doby. Je to jednoduché a nestojí nás to veľa úsilia. Zároveň to nie je ani veľká mesačná investícia. Prečo by ste menili svoj životný štýl a jedálniček, keď to, čo chýba, doplníte tabletkami? Je zrejmé, že toto riešenie nefunguje, pretože aj Vaše okolie je plné chorých ľudí, ktorých chrípkové epidémie „pokosili“ ako úrodu na poli. Vitamíny a doplnky výživy samotné totiž neriešia (základný) problém telesnej zdatnosti. Ten vyriešite iba pravidelnou fyzickou aktivitou. Netvrdím, že choroba je výsledkom zlej telesnej zdatnosti, v tomto článku iba chcem poukázať na to, že hľadáme pohodlné cesty, vďaka ktorým sa nemusíme hýbať. A draho za to platíme.

Príklad č. 2

Mnohí ľudia si uvedomia, že pohyb je dôležitý, a preto sa rozhodnú cvičiť a formovať postavu. Prirodzene však vyhľadávajú najľahšiu možnú cestu, ktorá bude stáť minimum úsilia. Preto si kúpia jednoduchú pomôcku na cvičenie, ktorá im pomôže schudnúť z problematických miest. K baleniu štandardne býva aj DVD alebo aplikácia so zásobníkom cvičení. Podľa popisu produktu nemusia chodiť do fitka, nemusia športovať v prírode, dokonca nemusia zmeniť ani životosprávu. Stačí si objednať tento produkt, s ktorým dosiahnu výsledky prakticky bez úsilia. A že to nevyšlo ani tento raz? Nevadí, však sa nájde ďalšie zo stoviek pohodlných riešení...

Záver prvej časti

Zdajú sa Vám tieto príklady povedomé? Sú odrazom nás samých. Každý občas spadne do jednej z týchto šablón. Chceme si situáciu uľahčiť a hľadáme jednoduché riešenia. Dokonca aj keď nám je jasné, že to fungovať nebude. Potom však príde moment, kedy sa s tým rozhodneme skoncovať. V pokračovaní článku uvediem ešte 3. príklad snahy o zmenu životného štýlu kedy sa konečne postavíme k problému čelom. Ako sa vyvarovať tradičným chybám a dosiahnuť zmenu?  

Páčil sa Vám tento článok? Dajte mu Like!

Prečítajte si niektorý z našich najnovších článkov

Chráňme svoje zdravie - alternatívne termíny školení

Ochrana zdravia je pre nás maximálna priorita a preto sme sa rozhodli vyjsť Vám v ústrety s presunmi jarných termínov.

Voľby 2020, zvolili ste si správne?

Správna voľba ovplyvní Váš život via ako si myslíte.

Prečo pacientov pribúda aj keď fyzioterapia napreduje? (časť 2.)

Sme pohodlnejší, hlúpejší a draho za to platíme (časť 2.).

Je darčekový poukaz dobrý darček pod stromček?

Najkrajšia vec na vzdelaní je tá, že nám ho nikto nemôže vziať, nemusíme si ho poistiť a zdokonaľovaním získa na cene!

Diskusia k článku