O funkčnom tréningu som počul po prvý krát v čase keď som študoval trénerstvo na FTVŠ. Vtedy som už mal ukončené štúdium fyzioterapie. Začal som ho preto vnímať z pohľadu fyzioterapeuta, ale aj zanieteného športovca a budúceho trénera. „Funkční tréneri“ sa vyznačovali tým, že dávali klientom komplexné cvičenia, ktoré im robili značné problémy. Väčšina klientov nebola kondične ani technicky pripravená na „funkčný tréning“. Cvičenia s pomôckami ako BOSU a TRX boli pre ich stabilizačný systém priveľkým sústom. Ako fyzioterapeut som ich využiť nemohol, pretože by klientom pri riešení ich problémov nepomohli, skôr by si mohli slabou technikou ublížiť. Hlavným efektom funkčného tréningu mala byť prevencia zranení v športe. V mojom prípade to asi nefungovalo pretože ma bolievali kolená, občas som si vyvrtol členok, alebo sa mi zablokoval stavec v hrudnej chrbtici. Inokedy som mával problémy so zápästiami, lakťom či ramenom.
V tej dobe som pôsobil ako osobný tréner vo fitness centre. Prestal som však napodobňovať kolegov „funkčných trénerov“. S pribúdajúcimi kurzami pre fyzioterapeutov som začal lepšie chápať svalovým reťazcom a dysbalanciám. Vo väčšine „funkčných cvičení“ som začal vidieť potenciálne riziká pre chrbát, ramená, kolená či iné segmenty. Pri väčšine mojich klientov vo fitness centre som preto začal využívať cvičenia z rehabilitačných konceptov. Z pohľadu ich cieľov (zlepšenie kondície, spevnenie tela, vyformovanie postavy) mi však prišli podprahové. Začal som do nich vkladať činky, stroje a základné tréningové princípy ako progresívne preťažovanie. Všimol som si, že klienti sa cítia dobre, odchádzajú bez bolestí a zároveň „príjemne zničení“. Klienti vtipkovali že ten „fyziotréning“ im dáva zabrať. Tak ako oni, aj ja som sa zbavil všetkých bolestí a zranenia sa mi začali konečne vyhýbať. Všimol som si, že všetky uznávané trénerské školy čerpajú z fyzioterapie. Rovnako aj fyzioterapeuti spolupracujú s pohybovými špecialistami, trénermi a koučmi. Metodika s ktorou som pracoval mi dávala jasný zmysel či už som pomáhal klientom s problémami, alebo s formovaním postavy. Vedomosti som čerpal najmä zo zahraničných konceptov a vedeckých žurnálov. O moje názory a postupy sa začalo zaujímať čoraz viac spoluhráčov, kolegov a študentov, ktorých som učil na FTVŠ. Na fakulte však nebol priestor pre vytvorenie takéhoto predmetu, preto som s kolegom Petrom Obžerom založil Zdravo a Fit. Vytvorili sme sekciu fyziotréningu v ktorej spájame svet fyzioterapie a tréningu. Sme radi, že je inšpiráciou nielen pre trénerov ale aj fyzioterapeutov, ktorí športujú alebo pracujú so športovcami.
Moderní tréneri čoraz viac vnímajú nedostatky v pohybovom aparáte klientov. Som rád, že im metodika fyziotréningu dáva jednoduchý „krok za krokom“ návod pre prácu s klientom. Moderní fyzioterapeuti sa už viac neboja činiek a prvkov silového tréningu. V súčasnej neľahkej situácii sme si dali menšiu prestávku od organizovania väčších kurzov. O fyziotréning je však stále veľký záujem. Svedčí o tom rýchle rastúca skupina Fyziotréning – vzdelanie pre fyzioterapeutov a trénerov. Nájdete v nej množstvo inšpirácie a princípy na ktorých staviame naše kurzy. Už čoskoro sa ich budete môcť opäť zúčastniť osobne, alebo on-line.
Našou najväčšou motiváciou a inšpiráciou k ďalšej práci je spätná väzba ktorú dostávame a výsledky absolventov našich kurzov. Som rád, že metodika fyziotréningu a jej princípy sú takým účinným nástrojom pri odstraňovaní následkov najväčšej epidémie dneška – hypokinézy (Hypokinéza, epidémia dneška – dá sa s ňou bojovať?).
Autorom článku je PaedDr. Oliver Poór - pôsobí ako fyzioterapeut, tréner a lektor vo Fyzio centre Zdravo a Fit. Je autorom novej facebookovej skupiny s cieľom vzdelávať sa: Fyziotréning - vzdelanie pre fyzioterapeutov a trénerov. Je zakladateľom Zdravo a Fit - spoločnosti zameranej na vzdelávanie trénerov, fyzioterapeutov, organizáciu odborných kurzov a konferencií.
Zdroje k článku
Youtubový kanál: Fyziocentrum Zdravo a Fit (https://www.youtube.com/channel/UCHfz5vplEf83aIxprorB4zA)