Silovo orientovaná pyramída

Nový rok prináša nové výzvy. Zlepšite silu do nevýdaných rozmerov. Pozor, nie je vhodné pre začiatočníkov!Základnou myšlienkou pyramídového tréningu je postupné navyšovanie hmotnosti s ktorou cvičíte so súčasným uberaním z počtu vykonaných opakovaní. Práve to Vám umožní pracovať s vyššími hmotnosťami a zlepšovať svoje silové schopnosti.

Medzi moje najobľúbenejšie „silové pyramídy“ patrí tá so schémou 5+4+3+2+1. Podľa podobnej schémy trénujú predovšetkým silovo orientovaní športovci. Cielený rozvoj sily považujem za veľmi prospešný aj u kulturistov a taktiež vo fitness. Práve v nadväzujúcih obdobiach prípravy bude získaný silový základ veľkým prínosom.

Keďže trénujete s malým počtom opakovaní, použitá hmotnosť by sa mala blížiť k vášmu 1RM. Takýto tréning vás núti zapájať vysoký počet motorických jednotiek, núti telo k efektívnej vnútrosvalovej a medzisvalovej koordinácií a zároveň stimuluje váš endokrinný systém.

Pre rozvoj sily pyramídovou metódou je vhodné použiť základné cvičenia

 

Skôr ako sa pustíte do tohto tréningu, odporúčam Vám veľmi dobre sa rozohriať a dostatočne rozcvičiť svalové skupiny, ktoré chcete trénovať. Zvyčajne si ku všeobecnému rozcvičeniu pridám ešte jednu sériu 15 opakovaní s 50% svojho 1RM pre príslušný precvičovaný sval.

Aj keď nepoznáte svoje 1RM, určite viete s akou váhou dokážete zvládnuť 7 technicky správnych opakovaní. Práve to bude hmotnosť s ktorou začnete svoju prvú sériu na 5 opakovaní. Je vhodné, ak majú p...

Tento článok je určený iba pre registrovaných členov portálu ZdravoAFit.sk. Ak si chcete článok dočítať až do konca, prosíme Vás, zaregistrujte sa. Trvá to len minútku a nestojí Vás to ani cent :)

Páčil sa Vám tento článok? Dajte mu Like!

Prečítajte si niektorý z našich najnovších článkov

Prečo pacientov pribúda aj keď fyzioterapia napreduje? (časť 1.)

Sme pohodlnejší, hlúpejší a draho za to platíme (časť 1.).

Je darčekový poukaz dobrý darček pod stromček?

Najkrajšia vec na vzdelaní je tá, že nám ho nikto nemôže vziať, nemusíme si ho poistiť a zdokonaľovaním získa na cene!

Čím ma šokoval Mulligan koncept?

Povedal, že tento kurz by sme mali začať organizovať, pretože je skvelý. Tak sme sa pustili do práce...

Ako použiť strečing správne, aby nezabil vaše výsledky?

Strečing vo fyziotréningu – dokážete využiť jeho potenciál?

Diskusia k článku