SM systém: skúsenosti a videá

„Básnicky“ povedané, Sm systém predstavuje systematické cvičenie zamerané na pohybový aparát človeka.

Zverejnené 19.12.2017, 18:43

Najčastejšie sa využíva v prevencií a liečbe chrbtice zvyšovaním mobility a stability tela.

S touto metódou som sa prvýkrát stretol pred piatimi rokmi keď som sa zúčastnil prvého kurzu. Hneď vtedy má táto metóda uchvátila aj keď mala isté nedostatky. Momentálne sám cvičím SM systém každý deň aspoň 15 minút, využívam ho aj v rozcvičení pred svojim tréningom a pravidelne učím toto cvičenie aj svojich klientov. Za roky praxe som nahromadil veľa zaujímavých skúseností a názorov na Sm systém s ktorými sa rád s vami podelím.

Milovaná aj nenávidená metóda, v odbornej verejnosti sa totiž často stretávam s pochvalami aj hanením.

Jednou z kritizovaných vecí je „nepresnosť metódy“. Dovolím si však oponovať, môžeme to totiž považovať za výhodu, keďže vďaka tomu, že je nenáročná na dodržiavanie detailov a vďaka „vodiacemu efektu“ lana na rukách zvládne túto metódu cvičiť drvivá väčšina ľudí sama doma už po krátkej dobe. Nebude to síce dokonalé a budú tam chyby ale je veľká šanca, že to bude mať skôr pozitívny efekt. Takže nieje dôležité či je nepresná ale skôr to, či to dokážem využiť alebo v prípade potreby radšej použiť iné cvičenie.

Dostupnosť lacných kurzov je veľkou výhodou, keďže sa ich môžu zúčastniť aj pacienti a vďaka tomu môžu lepšie pochopiť a preniknúť do cvičenia.

Nutnosť pomôcok na cvičenia považujem za značnú nevýhodu. Aj keď na väčšinu vecí si vystačíte s lanom, ideálne je mať aj palice a podložku. Lano je ľahké a prenosné ale aj tak, pokiaľ si ho zabudnete tak máte smolu.

Často prezentovaná všestrannosť a unikátnosť metódy, ktorá hlavne zo strany autora metódy vyznie tak, akoby metóda bola najlepšia vždy a pre každého a všetko ostatné je asi zlé. A bohužiaľ nielen v oblasti rehabilitácie ale aj kondičného a silového tréningu, chudnutia a podobne. Žiaľ tieto postoje, tvrdenia a zhadzovanie konkurencie či iných názorov najviac škodí povesti metódy, hlavne ak vezmeme do úvahy minimálnu mieru dôkazu.

Často zlá kvalita precvičovanie metódy. Za toto nemôže však metóda sama ale skôr trend, keď väčšina trénerov či fyzioterapeutov absolvuje iba základný dvojdňový kurz, ktorý je na zvládnutie metodiky (ako precvičovateľ) nedostatočný. Žiaľ, deje sa to aj navzdory tomu, že certifikát o tom že ste „tréner metódy“ získate až po štyroch kurzoch. Preto si vždy overte kvalifikáciu človeka ktorému sa zveríte do rúk.

SM systém ako každá iná metóda má svoje výhody aj nevýhody. Je len na šíkovnosti trénera/terapeuta ako s nimi naloží, u koho toto cvičenie zvolí a čí cvičenie ušije namieru klientovi/pacientovi. Záverom opisu prikladám niekoľko videí a fotiek kde popisujem niektoré cviky. Malo by to však slúžiť skôr na ukážku metódy alebo na pripomenutie cvikov. Pokiaľ nemáte s týmto cvičením žiadne skúsenosti tak odporúčam navštíviť odborníka.

Základné cvičenie z metodiky SM systém. Prvé video zo spolupráce AMBIO a Zdravo a Fit.Prevedenie vychádza z predošlého cvičenia, rozdiel je však v pridanej rotácii v ramenách a dôraznejšom precvičení vonkajších rotátorov ramena a medzilopatkových svalov. 


Prevedenie tohto cvičenia opäť vychádza z toho predošlého, ukotvenie lana je však za chrbtom čo kladie dôraz na natiahnutie prsných svalov a m. subclavius.

Staršia videoukážka dynamického prevedenie ideálne ako rozcvičenie ramena, krku a trupu pred tréningom.

 

Cvikov a ich variánt je viac ako sto, nasledujúce obrázky opisujú na ukážku dva z nich.

SM systém, cvik natiahnutie do predklonu v pozícii v kľaku. 1 Kľačíme na jednej nohe, predná noha je vystretá, sedacie svaly napnuté, panva podsadená, brušné svaly aktívne, trup a hlava vystreté v jednej osi.  2 S nádychom postupne rolujeme hlavu, krčnú chrbticu a prvé stavce hrudnej chrbtice dolu. Nádych smeruje bránicou do brucha. 1 S výdychom postupne zdola nahor napriamujeme chrbticu a vraciame sa do východiskovej polohy.  Pokročilý variant: - pokračujeme v rolovaní a rukami sa naťahujeme až ku chodidlu. Sklopením špičky vpred natiahneme lepšie zadnú časť stehna (hamstring), zdvihnutím špičky natiahneme lepšie lýtko.
SM systém, cvik natiahnutie do predklonu v pozícii v kľaku.
1 Kľačíme na jednej nohe, predná noha je vystretá, sedacie svaly napnuté, panva podsadená, brušné svaly aktívne, trup a hlava vystreté v jednej osi. 
2 S nádychom postupne rolujeme hlavu, krčnú chrbticu a prvé stavce hrudnej chrbtice dolu. Nádych smeruje bránicou do brucha.
1 S výdychom postupne zdola nahor napriamujeme chrbticu a vraciame sa do východiskovej polohy.

Pokročilý variant:
- pokračujeme v rolovaní a rukami sa naťahujeme až ku chodidlu. Sklopením špičky vpred natiahneme lepšie zadnú časť stehna (hamstring), zdvihnutím špičky natiahneme lepšie lýtko.
1 Predná noha (bližšie k ukotveniu lana) je stále vystretá, sedacie svaly napnuté, panva podsadená, brušné svaly aktívne, ramená mierne vzadu a od uší, trup a hlava vystreté v jednej osi. 
2 S nádychom postupne rolujeme hlavu a začíname krčiť koleno zadnej nohy a pritom neustále podsadzujeme panvu a rolujeme krčnú chrbticu a prvé stavce hrudnej chrbtice dolu. Paže sú uvolnené a nádych smeruje bránicou do brucha.
1 S výdychom postupne zdola nahor napriamujeme chrbticu, vystierame koleno zadnej nohy a vraciame sa do východiskovej polohy.

Variant cviku s ukotvením na lana na opačnej strane vyžaduje väčšiu aktivitu paže a brušných svalov pri doťahovaní lana.

 


Diskusia k článku

Podobné články