SM systém: skúsenosti a videá

„Básnicky“ povedané, Sm systém predstavuje systematické cvičenie zamerané na pohybový aparát človeka.Najčastejšie sa využíva v prevencií a liečbe chrbtice zvyšovaním mobility a stability tela.

S touto metódou som sa prvýkrát stretol pred piatimi rokmi keď som sa zúčastnil prvého kurzu. Hneď vtedy má táto metóda uchvátila aj keď mala isté nedostatky. Momentálne sám cvičím SM systém každý deň aspoň 15 minút, využívam ho aj v rozcvičení pred svojim tréningom a pravidelne učím toto cvičenie aj svojich klientov. Za roky praxe som nahromadil veľa zaujímavých skúseností a názorov na Sm systém s ktorými sa rád s vami podelím.

Milovaná aj nenávidená metóda, v odbornej verejnosti sa totiž často stretávam s pochvalami aj hanením.

Jednou z kritizovaných vecí je „nepresnosť metódy“. Dovolím si však oponovať, môžeme to totiž považovať za výhodu, keďže vďaka tomu, že je nenáročná na dodržiavanie detailov a vďaka „vodiacemu efektu“ lana na rukách zvládne túto metódu cvičiť drvivá väčšina ľudí sama doma už po krátkej dobe. Nebude to síce dokonalé a budú tam chyby ale je veľká šanca, že to bude mať skôr pozitívny efekt. Takže nieje dôležité či je nepresná ale skôr to, či to dokážem využiť alebo v prípade potreby radšej použiť iné cvičenie.

Dostupnosť lacných kurzov je veľkou výhodou, keďže sa ich môžu zúčastniť aj pacienti a vďaka tomu môžu lepšie pochopiť a preniknúť do cvičenia.

Nutnosť pomôcok na cvičenia považujem za značnú nevýhodu. Aj keď na väčšinu vecí si vystačíte s lanom, ideálne je mať aj palice a podložku. Lano je ľahké a prenosné ale aj tak, pokiaľ si ho zabudnete tak máte smolu.

Často prezentovaná všestrannosť a unikátnosť metódy, ktorá hlavne zo strany autora metódy vyznie tak, akoby metóda bola najlepšia vždy a pre každého a všetko ostatné je...

Tento článok je určený iba pre registrovaných členov portálu ZdravoAFit.sk. Ak si chcete článok dočítať až do konca, prosíme Vás, zaregistrujte sa. Trvá to len minútku a nestojí Vás to ani cent :)

Páčil sa Vám tento článok? Dajte mu Like!

Prečítajte si niektorý z našich najnovších článkov

Je darčekový poukaz dobrý darček pod stromček?

Najkrajšia vec na vzdelaní je tá, že nám ho nikto nemôže vziať, nemusíme si ho poistiť a zdokonaľovaním získa na cene!

Čím ma šokoval Mulligan koncept?

Povedal, že tento kurz by sme mali začať organizovať, pretože je skvelý. Tak sme sa pustili do práce...

Ako použiť strečing správne, aby nezabil vaše výsledky?

Strečing vo fyziotréningu – dokážete využiť jeho potenciál?

Je bolesť pri cvičení a športe práca pre trénera alebo fyzioterapeuta?

Je vaše telo dostatočne pripravené na cvičenie a šport? Mnohokrát nie a to môže viesť ku vzniku bolestí. Pomôže Vám s nimi tréner alebo fyzioterapeut?

Diskusia k článku