Stojí kurz EXOS Performance Mentroship za toľko peňazí?

Nič nebolo tajomstvom, delili sa o všetko svoje know-how. S takými otvorenými a priateľskými ľuďmi sa na Slovensku nestretnete.

Zverejnené 20.01.2022, 01:48

Od školení EXOS som mal veľké očakávania. Počul som na ich metodiku chválu od najlepších slovenských trénerov. Som presvedčený, že od konkurencie sa odlíšili práve vedomosťami, ktoré získali z ich kurzov. Keďže sa donedávna vyučovali iba v zámorí, tak museli za vzdelaním cestovať do Ameriky. Po nadšení z kurzov oslovili vedenie EXOS s ponukou organizácie kurzov na Slovensku. V tej dobe však ešte slovenský nebol pre zahraničné spoločnosti zaujímavý. Rozhodol som sa zobrať iniciatívu do vlastných rúk. Organizáciu EXOS som oslovil ešte v roku 2017. Prvé kurzy (workshopy EXOS) sa nám podarilo zorganizovať v roku 2018. Po workshope zameranom na rozvoj sily EXOS Power Performance Workshop a rozvoj rýchlosti EXOS Speed Performance Workshop, sme v roku 2019 zorganizovali aj prvý z trojice metodických kurzov- EXOS Performance Mentorship Phase 1. Aktuálne termíny kurzov EXOS nájdete v kategórií zahraničné kurzy.

Kurz EXOS Performance Mentroship na Slovensku

Lektorom nášho prvého metodického kurzu EXOS Performance Mentorship Phase 1 bol Scot Pirri. Mal bohaté skúsenosti s trénovaním po celom svete. Priniesol Metodiku EXOS do špičkových futbalových, basketbalových, či iných športových klubov. So Scottom sme sa stretli v Bratislave, deň pred zahájením kurzu. Po krátkom zoznámení sme sa vydali na cestu do Nemiec. Scott sa nezdráhal odpovedať na akúkoľvek moju otázku a podeliť sa o svoje know-how. Počas celej cesty mi rozprával  svoje zážitky a skúsenosti z pôsobenia v rôznych krajinách. Dve hodiny cesty ubehli ako voda. Ukázal som mu priestory FitFactory, kde sme mali na druhý deň v spolupráci s Romanom Švantnerom organizovať kurz. Následne sme sa ubytovali a dohodli sa na spoločnej večeri.  Celý večer som žasol nad Scottovou nevyčerpateľnou energiou. Rozprával nám ako trénoval najlepších športovcov planéty, ale aj ako priniesol metodiku EXOS do ortodoxných krajín a musel meniť systém ich zmýšľania. Celý večer som bol v očakávaní zahájenia kurzu.

Kurz bol vypredaný v dostatočnom predstihu. Stretli sa tam najlepší slovenskí tréneri, učitelia z FTVŠ, ale aj tréneri s relatívne krátkou praxou. Teoretické bloky sa striedali s praxou a všetko čo sme prebrali na slajdoch sme následne aplikovali do praxe. Z môjho pohľadu nehodnotím za najdôležitejšie cvičenia, ktoré sme si skúšali, ale detailný rozbor metodiky EXOS. Scott nám objasňoval a názorne vysvetľoval, prečo a ako vyberá konkrétne cvičenia. Viaceré drily boli pre mňa úplne nové. Analyzoval som metodiku nielen z pohľadu trénera vyštudovaného na FTVŠ ale aj z pohľadu fyzioterapeuta. Myslím, že väčšina trénerov ani nepostrehla, že EXOS vo svojej metodike využíva viaceré princípy fyzioterapie. V hlave mi neustále blikali kontrolky nadšenia. Metodika EXOS sa však neutápala v nepotrebných detailoch. Zameraná bola na všeobecne známe, pričom v priebehu nasledujúcich dní smerovala k špecifickejšiemu.  Všetko do seba krásne zapadalo a každý krok mal svoj význam.

Kurz EXOS Performance Mentroship na Slovensku

Neustále som sa pýtal účastníkov za dojmy, názory a ako sa im kurz EXOS Performance Mentorship páči. Viackrát som počul o tom, že sú to veci, ktoré už poznajú. Cvičenia vraj už mali aj na iných kurzoch, že niektoré drily poznajú z videí na internete a že veľa z teórie sa učili aj na FTVŠ. Jediné čo mi k tomu napadlo bol známy výrok, že ľudia niekedy pre stromy nevidia les. Viacerí účastníci sa zameriavali iba na konkrétne cvičenia a nie na širší kontext. Ja som sa na tomto kurze zameral na vnímanie súvislostí a celku, nie na skúšané cvičenia. S lektorom Scottom som strávil veľa času aj mimo kurzu. Všetky obedy, večere, cestu kedy som ho viezol do Nemiec aj nazad do Bratislavy. Pre mňa to boli najlepšie časti kurzu. Nasával som schémy jeho myslenia, filozofiu a názory. Páčila sa mi jeho osobnosť, ale aj pokora. Spravil na mňa dojem. V tretí deň kurzu sme zorganizovali spoločnú večeru ktorej sa mohli zúčastniť všetci účastníci kurzu. Prišli takmer všetci. Málokto sa však zaujímal o veci mimo obsahu kurzu a to bola podľa mňa veľká škoda. Tento kurz mi dal možnosť okrem jednej z najprepracovanejších a najlepších metodík spoznať rozdielne názory a iný prístup k práci. Pamätám si slová Erica Dannenberga z predošlých kurzov EXOS. Povedal, že EXOS nevynašiel rollovanie, drily ani tréningové postupy. Vybral však to najlepšie z fyzioterapie aj tréningu a vložil to do svojej metodiky. Nezabudnem na jednu večeru s Ericom Dannenbergom, na ktorej sa jeden z najlepších slovenských trénerov opýtal: „Počúvaj Eric. Teraz mi povedz, čo robíte inak? EXOS ako organizácia trénuje najviac hráčov vybraných v draftoch NFL a NHL. Nehovor, že robíte iba toto! To robíte iba toto, nič viac?“ Erik odpovedal: „ Áno, robíme toto. KAŽDÝ JEDEN DEŇ.“
Kurz EXOS Performance Mentroship na Slovensku


Toto bol pre mňa kľúčový moment z prvých kurzov EXOS. Vlastne to bol highlight z večere, nie priamo z kurzu. Vtedy som si uvedomil v tejto jednoduchej odpovedi spočíva rozdiel medzi našimi trénermi a svetovou trénerskou špičkou. Hoci už aj my máme možnosť učiť sa od nich a využívať rovnaké postupy, nie sme ani z ďaleka takí dôslední a konzistentní v ich aplikácií. Využívame ich najmä vo vrcholovej príprave alebo naopak keď sa progres zastaví, prípadne ak sa vyskytnú problémy. Tréneri EXOS však tieto postupy aplikujú neustále. Vďaka tomu nám svetový šport a úroveň trénovania uniká stále viac. Naši najlepší športovci sa pripravujú v zahraničí alebo s mimoriadne úzkou trénerskou špičkou. Roky som si skladal svoj koncept, ktorý vychádzal z desiatok kurzov, rokov strávených na fyzioterapii, trénerstve, doktorandskom štúdiu, z vedecko- výskumnej činnosti a tisícok hodín samoštúdia. Tento kurz so svojou metodikou dokázal zhrnúť všetko do jednej prehľadnej tabuľky. Základom je metodika, do ktorej si každý dokáže vložiť cvičenia, ktoré pozná. Vďaka kurzu EXOS Performance Mentorship Phase 1, pochopíte mnoho vecí, ktoré ste už možno vedeli. Preniknete však do hĺbky a poprepájate množstvo dielikov skladačky, ktoré ste doteraz nemali kam zaradiť. Vďaka tomu dostane krásny ucelený obraz a možno ten najlepší nástroj pre vašu prácu. AK by sme sa takto učili na FTVŠ, tak by sme sa nemuseli hanbiť za trénerov, ktorých na Slovensku máme. Škoda že väčšina účastníkov našich kurzov EXOS nepôsobí v popredných športových kluboch. Tá hŕstka, čo pracuje v pozícií asistentov mi jasne vysvetlila ako to u nás funguje. Viaceré športové kluby majú starších trénerov, ktorých vedomostný základ a vlastne aj vrchol poznania tvoria poznatky z 80 tych, či 90 tych rokov. Zastávajú názor, že keď sa za ich čias používali postupy, ktoré ich počas kariéry športovca doviedli na vrchol, musia fungovať aj dnes. Podľa ich názoru sú dnešní športovci rozmaznaní a nechcú makať. A preto nedosiahnu svoj potenciál. Možno majú pravdu. Na druhej strane však o týchto postojoch hovorili aj Scott a Erik. Hovorili o tom ako sa mnoho kultúr bráni zmenám, alebo ich nechcú prijať. Nie je podľa mňa väčšia škoda ako keď prídete na TOP kurz a odmietnete využiť najlepšie postupy, lebo sú iné ako ste sa učili pre 40 timi rokmi. Kurz EXOS Performance Mentorship staval na osvedčených vedecky preverených základoch, ktoré však prešli značným vývojom. Ich lektori nám ukázali cestu po ktorej šli. Podelili sa o skúsenosti a problémy ktorým čelili. Nič nebolo tajomstvom, delili sa o všetko svoje know-how. S takými otvorenými a priateľskými ľuďmi sa na Slovensku nestretnete. Nemajú dôvod nič tajiť, neboja sa, že by ste im vďaka ich radám ukradli prácu. Nezávidia si navzájom a pomôžu vždy keď vedia.
Kurz EXOS Performance Mentroship na Slovensku

Pre mňa bol EXOS jedným z najlepších kurzov, čo som kedy zažil. A to som mal už aj predtým možnosť učiť sa od najlepších lektorov z celého sveta. Nemôžem povedať, že by EXOS dokázal priniesť novšie, revolučnejšie či prekvapivejšie veci ako iní. EXOS však vybral to najlepšie zo súčasného poznania a aplikoval to do metodiky využiteľnej vo fitness centrách, športových kluboch alebo len vo svojej hobby príprave. Zatiaľ som nemal možnosť spoznať nič lepšie a prepracovanejšie ako metodiku EXOS. Za pravdu mi dali aj najskúsenejší účastníci z kurzov EXOS. Boli však aj takí, čo si mysleli, že za 1500 eur sa bude lektor na kurze vznášať. Skritizovali prečo na kurze nedostali obed zadarmo, alebo im vadilo ako prekladateľ sedel, prípadne že neprejavil viac nadšenia. K účasti na kurze sme dostali prístup do EXOS Online Certification Specialist, v ktorom si môžeme z pohodlia domova zopakovať všetko čo sme si na kurze vyskúšali. Online kurz však nedáva možnosť získať tie najlepšie informácie ku ktorým sa dá dostať iba počas prestávok, obedov, spoločnej večere alebo osobnej interakcie. EXOS Performance Mentorship stojí za tie peniaze. Navyše v porovnaní s jeho úplne prvými slovenskými absolventmi máte výhodu, že nemusíte minúť ďalšie tisícky eur za letenky, ubytovanie a stravovanie v zahraničí. V týchto podmienkach nemám prečo váhať a teším sa na najbližší kurz EXOS.
Na kurz EXOS Performance Mentroship sa nám podarilo dohodnúť ešte lepšiu cenu ako nájdete inde v zahraničí. A pritom v ňom dostanete všetko to, za čo inde platia o stovky eur viac. Obed zadarmo nedostanú ani nikde inde.
Kurz EXOS Performance Mentroship na Slovensku

Myšlienka na záver
Na kurze sme mali trénerov, ktorí si absolvovali celú metodiku EXOS v Amerike ešte v čase, kedy EXOS ani netušil kde leží Slovensko. Keď sa dozvedeli že budeme organizovať EXOS na Slovensku, neváhali ani sekundu a registrovali sa na kurz medzi prvými. Aj to považujem za znak toho, že za tie peniaze dostanú kvalitu, do ktorej sa oplatí investovať.
Zaujal Vás kurz EXOS Performance Mentroship? Aktuálne termíny nájdete v kategórií zahraničné kurzy.
 

Ako hodnotili účastníci kurzy EXOS?

 • Perfektná odbornosť a priestor
 • Videl som  ako to robia tí najlepší a bola to výborná skúsenosť
 • Úroveň, miesto konania, naučil som sa veľa nových tréningových metód a princípov
 • Spokojný so všetkým
 • Kurz TOP! Top odborník, top priestor
 • Len tak ďalej s organizovaním takýchto workshopov
 • Som vďačný, že ste EXOS pritiahli na SR, fit factory je super priestor
 • Ďakujem
 • Páčil sa mi prístup Erica a ochota všetkých podeliť sa o info z trénerského života
 • Výborný lektor a fitko aj Romanova asistencia
 • Všetko super
 • Udalosti pod Zdravo a Fit boli vždy dobre organizované
 • prístup školiteľa, jeho vedomostí a spôsob ako ich zdieľal
 • Páčila sa mi EXOS metodika, prax v spojení s teóriou
 • Organizácia super, občerstvenie, ľudia
 • Výborné školenie, ďakujem pekne
 • Top ďakujem
 • Erik veľmi dobre vysvetľoval problematiku, angličtina - dobre zrozumiteľná, tempo primerané, pútavo vysvetľoval (nenudilo ma počúvať). Dobrý típek!
 • Eric top teacher
 • Bol som veľmi spokojný
 • Som rád, že sa snažíte priniesť zahraničných lektorov a teda nemusíme cestovať my
 • Good job guys!
 • Pochvala
 • Erik bol veľmi pohybovo zdatný, vedel dobre vysvetliť, naučil som sa veľa cvičení a metodiku.
 • Úžasné priestory, vybavenie
 • Výborný kurz od tých najlepších
 • Výborné
 • Veľmi sa mi páčilo
 • Kvalitné informácie
 • Skvelá organizácia školenia, priestor, lektor
 • Dozvedel som sa vše čo som potreboval
 • Veľmi spokojný s priestorom, lektorom a so spracovaním a prednesom danej problematiky
 • Otvorenosť školiteľa a skúsenosti kolegov
 • Pozitíva - priestory školiteľ, vybavenie, neagatívum - cena
 • Dobré bolo, že vždy sa prešla časť a hneď transfer, pozície, mobilita, postupnosť
 • Spojenie teórie a praxou, využitie nových tréningových pomôcok, naučil som sa rozvíjať silu a rýchlostné schopnosti
 • Nový systém, nový ohľad na veci, lektor TOP
 • Ste moje hviezdy
 • Páčilo sa mi, určite navštívim ďalšie
 • Pochvala
 • Priestor, lektor, systém do tréningu a nové príklady cvičení
 • Páčil sa mi koncept tvorby tréningu a zásady EXOS, ukážky praktických cvičení, dôraz na detaily
 • Splnilo účel mám vedomosti v danej oblasti
 • Nové poznatky, to čo som očakával
 • Bol som spokojný. lektor odviedol dobrú prácu
 • Top lektor
 • Perfektné školenie
 • Výborná organizácia, zaujímavý kurz, výborné tréningové pomôcky a lektor
 • Školenie bolo veľmi dobre zorganizované aj odprezentované

Zdroje k článku

 1. https://www.zdravoafit.sk/seminare-a-kurzy/zahranicne-kurzy

Diskusia k článku

Podobné články