Sú vajcia zdravé?

Výskumy dokazujú, že konzumácia vajíčok môže výrazne ovplyvňovať naše zdravie.V predchadzajúcom článku sme sa oboznámili s problematikou vajec ako významným zdrojom nutrientov. Teraz sa bližšie oboznámime s vplyvom ich konzumácie na ľudský organizmus, resp. so súvislosťami s jednotlivými ochoreniami. 
Na začiatok je potrebné poznamenať, že dlhodobo omieľaný cholesterol nepredstavuje absolútne zlo pre náš organizmus. Je to steroidná molekula, odlišná od lipoproteínov LDL a HDL.
LDL a HDL zložením radíme medzi zložené lipidy, kde na jednej strane ide o apoproteíny a na druhej lipidy a cholesterol. Ich hlavnou úlohou je transport hydrofóbnych lipidov a cholesterolu v krvi.

Donedávna predstavoval kardiovaskulárne riziko predovšetkým zvýšený celkový cholesterol v krvi. Avšak potom, ako sa zistilo, že väčšinu cholesterolu (1g) si telo syntetizuje, význam cholesterolu prijímaného zo stravy sa prehodnotil. Cholesterol je prekurzorom pre syntézu žlčových kyselín, hormónov, vitamínu D, lipoproteínov. Najväčšia časť cholesterolu (odhadom 75%) sa mení v pečeni na žlčové kyseliny, ktoré sa zúčastňujú na trávení a vstrebávaní tukov.


KARDIOVASKULÁRNE OCHORENIA

Jednou štúdiou sa zistilo, že u ľudí konzumujúcich 1-6 vajec týždenne alebo viac ako 6 vajec týždenne sa nezvýšilo riziko kôrnatenia tepien, ale objavilo sa u diabetikov, ktorí skonzumovali viac ako 6 vajec týždenne. K podobnému výsledku sa dopracovala iná štúdia, ktorej cieľovou skupinou boli diabetici konzumujúci jedno vajce týždenne a žiadne. Na rozdiel od týchto štúdii, ďalšia štúdia vyvrátila akékoľvek prepojenie medzi konzumáciou vajíčok a kardiovaskulárnymi ochoreniami, ale našla asociáciu medzi zvýšenou mortalitou a konzumáciou vajíčok u diabetikov.
Kontrolné testy hyperlipidemických pacientov konzumujúcich vajcia (vzhľadom k iným zdrojom cholesterolu a tukov) nepreukázali žiadne negatívne účinky, hoci nahradenie vajíčka vaječnou bielkovinou obsahujúcou prídavne živiny bolo považované za prospešné. 


METABOLIZMUS GLUKÓZY U DIABETIKOV

Niektoré pozorovania naznačujú, že by mohla existovať súvislosť medzi konzumáciou vajíčok a cukrovkou. V jednej takejto štúdii spotreba vajec od „takmer nikdy“ po „takmer denne“ nepreukázala zvýšené riziko vzniku cukrovky, hoci inde áno, keďže v rodine sa cukrovka kedysi vyskytovala.


CHUDNUTIE ZDRAVEJ POPULÁCIE

V súvislosti s nárastom/úbytkom hmotnosti boli realizované nasledujúce pozorovania: zdraví študenti jedli akékoľvek raňajky buď s 2 vajíčkami alebo bez nich 5x týždenne  po dobu 14 týždňov, pričom nebol zaznamenaný nárast váhy ani v prípade konzumácie vajec ani v skupine, kde sa vajcia nekonzumovali.

CHUDNUTIE DIABETIKOV

Výskum, týkajúci sa obéznych ľudí s cukrovkou, ktorí boli zároveň na diéte, pričom mali konzumovať 2 vajcia denne po dobu 12 týždňov, potvrdil zvýšenie HDL cholesterolu vzhľadom ku skupine s nízkym príjmom vajec, kde neboli zaznamenané žiadne rozdiely v LDL a celkovom cholesterole, ktoré v oboch skupinách poklesli rovnakým spôsobom. Zároveň neboli zistené žiadne rozdiely v hladine glukózy v krvi alebo tlaku v oboch skupinách. Teda možno povedať, že konzumácia vajec nepredstavuje nepriaznivé účinky na krvné lipidy u diabetikov na diéte.

Záver

Výsledky viacerých výskumov dokazujú, že vajíčka sú zdravou voľbou potravín. Ich konzumácia nám zabezpečí prísun podstatných nutrientov. Zároveň prispievajú k lepšiemu pocitu nasýtenia napríklad po raňajkách, v dôsledku čoho dochádza k nižšiemu príjmu kalorií v priebehu dňa

Zdroje k článku

  1. Leray; C.Lipids; Nutrition and Health
  2. https://examine.com/nutrition/are-eggs-healthy/
  3. Obrázky: www.deed.sk

Páčil sa Vám tento článok? Dajte mu Like!

Prečítajte si niektorý z našich najnovších článkov

Prečo pacientov pribúda aj keď fyzioterapia napreduje? (časť 1.)

Sme pohodlnejší, hlúpejší a draho za to platíme (časť 1.).

Je darčekový poukaz dobrý darček pod stromček?

Najkrajšia vec na vzdelaní je tá, že nám ho nikto nemôže vziať, nemusíme si ho poistiť a zdokonaľovaním získa na cene!

Čím ma šokoval Mulligan koncept?

Povedal, že tento kurz by sme mali začať organizovať, pretože je skvelý. Tak sme sa pustili do práce...

Ako použiť strečing správne, aby nezabil vaše výsledky?

Strečing vo fyziotréningu – dokážete využiť jeho potenciál?

Diskusia k článku