Syndróm draždivého čreva a LOW FODMAP výživa

Je možné Low FODMAP's výživou skutočne ovplyvniť tráviace problémy ?

Zverejnené 02.01.2017, 17:01

Význam  črevného mikrobiomu  zohráva podstatnú úlohu pri širokom spektre ochorení. Už samotný Hippokrates hovoril „nech je jedlo tvojim liekom". Ľudský mikrobiálny systém je tvorený  polymikrobiálnou ekológiou, ktorá je charakterizovaná vysokou denzitou, diverzitou a interakciou. Nerovnováha tejto mikrobiálnej ekológie sa môže prejaviť ako syndróm bakteriálneho prerastania (SIBO). Na vyšetrenie tejto nerovnováhy sa používajú neinvazívne dychové testy.  Meria sa objem vydýchnutého vodíka a v niektorých prípadoch metánu po konzumácii  laktulózy (pozn. možné použitie aj iných sacharidov ako napr. fruktóza)  Kunkel (2011) poukázal, že metánový  test môže byť nápomocný u pacientov so zápchou.

Syndróm bakteriálneho prerastania (SIBO)  je najčastejšie spojovaný so syndrómom dráždivého čreva   Syndróm dráždivého čreva (eng. irritable bowel syndrome alebo IBS) je  charakterizovaný nešpecifickým črevným dyskomfortom ako napríklad časté hnačky, zápchy, nadúvanie, plynatosť. Syndróm bakteriálneho prerastania sa môže prejaviť rovnakým spôsobom, čo môže znamenať, že práve  syndróm bakteriálneho prerastania je častou možnou príčinou syndrómu dráždivého čreva (Sachdeva 2011). Samozrejme sú aj ďalšie problémy s ktorými syndróm draždivého čreva môže súvisieť ako napríklad histaminová intolerancia. Je potrebné poznamenať, že diagnóza sa stanoví per exclusionem. Na základe vylúčenia iných  možných príčin ako napríklad nešpecifické črevné zápaly. Diagnostika patrí do rúk gastroenterológov. Pri farmakologickej liečbe syndrómu bakteriálneho prerastania sa používa  rifaximín. Rifaximín je semistatické antibiotikum s lokálnym účinkom. Niektoré štúdie poukazujú na možnosti účinnej fytoterapie (Chedid 2014). 

Syndróm bakteriálneho prerastania je spojený s intoleranciou, ktorá je označovaná ako intolerancia FODMAP's (Nanayakkara 2016). FODMAP je akroným pre fermentovateľné oligosacharidy, disacharidy, monosacharidy a polyoly, ktoré sú pre niektorých ľudí ťažko stráviteľné.  Problematika FODMAP opäť poukazuje na rozdielnosť každého človeka. Neexistuje niečo ako jeden typ stravovania pre každého.  K dispozícii máme viacero štúdii potvrdzujúcich benefit Low FODMAP stravy pri liečbe syndrómu dráždivého čreva (Nanayakkara 2016, Marsh 2016)  Low FODMAP strava môže mať potencionálny benefit aj pri iných ochoreniach ako syndróm draždivého čreva. Diskutované sú ďalej nešpecifické črevné zápaly (Prince 2016, Halmos 2016). Ďalšie ochorenia, pri ktorých tento druh stravy môže predstavovať určitý benefit, budú spomenuté na konci článku.

Ktoré potraviny obsahujú vysoký podiel FODMAPs?
Fermentovateľné
Oligosacharidy sú zložené z dvoch až desiatich monosacharidových jednotiek. Ďalej oligosacharidy rozdeľujeme na fruktooligosacharidy a galaktooligosacharidy. Medzi potraviny s vysokým obsahom  patrí napr. cesnak, cibuľa, pšenica, fazuľa, ...
Disacharidy sú cukry zložené z dvoch monosacharidových jednotiek. Typickým predstaviteľom je sacharóza-> repný cukor (zložený z molekúl glukózy a fruktózy). Ďalšími sacharidmi v tejto skupine sú laktóza (mliečny cukor) , maltóza, izomaltóza, trehalóza
Monosacharidy sú jednoduché sacharidy ako napríklad fruktóza-  vysoké množstva ovocia, medu, glukozo-fruktozový sirup
A
Polyoly sú cukrové alkoholy ako napr. sorbitol, mannitol, xylitol.  Okrem sladidiel nájdeme tieto látky napríklad aj v karfiole a niektorých druhoch húb..Ktoré potraviny obsahujú nízky podiel FODMAP's?

napr.  hlávkový šalát, bok choy,  mrkva, uhorka, olivy,  reďkovka,  cuketa,  zeler,  fenikel, kel , ľadový šalát, špenát, kapusta
kivi, citrón, limetka,  mandarinka, pomaranč, jahody,
ryža
horká čokoláda
v nízkych množstvách avokádo,  repa, brokolica, maslová tekvica, ovsené vločky 
kokosový tuk, palmový olej, olivový olej, maslo, vajcia, tvrdé syry...
prirodzene nízke v obsahu FODMAP's je  samozrejme mäso,  ryby, slanina..
škorica, zázvor, kurkuma,

Samozrejme, podstatná je aj individuálna tolerancia. Low FODMAP výživa nie je navždy. Mnoho zdrojov potravín s vysokým obsahom FODMAP's sú  zdravé. Preto je Low FODMAP diéta len odrazovou diétou do vymiznutia symptómov.  


Asociácia syndrómu bakteriálneho prerastania s inými ochoreniami je ďalšou zaujímavou problematikou.

Známe sú asociácie s hypotyreózou (Lauritano 2007)   Hypotyreóza vzniká z nedostatku hormónov štítnej žľazy. Môže byť subklinická alebo autoimunitná hypotyreóza.

Reumatoidná artritída (RA) je najčastejšou zápalovou  reumatickou chorobou.  Postihuje 0,5 až 1% populácie  Je to  chronická choroba, ktorá sa prejavuje zápalom kĺbov. Na spojenie syndrómu bakteriálneho prerastania poukázal už Henkrikson (1993). Na benefit antibiotík pri liečbe artritídy poukazujú niektoré štúdie (Tilley 1995)

Rosacea patrí ku kožným ochoreniam. Na súvis s bakteriálnym prerastaním poukázal Agnoletí (2016). 

Fibromyalgia je charakterizovaná ako chronické ochorenie  prejavujúce sa rozsiahlou bolesťou, únavou, eventuálne problémami so spánkom a depresiou. Samotný termín sa skladá zo slov fibra (vlákno), myos (sval), algos (bolesť). Aj tu existuje výrazne spojenie so syndrómom bakteriálneho prerastania (Pimentel 2004).  Mark Pimentel v roku 2000 poukázal aj na koreláciu so syndrómom chronickej únavy, V štúdii po eradikácii syndrómu bakteriálneho prerastania sa pacientom zlepšila symptomatológia.

Známa je asociácia aj so sklerodermiou (Parodi  2008). Sklerodermia je autoimunitné ochorenie prejavujúce sa na pokožke a v podkožných vrstvách,


Použité zdroje:

Agnoletti AFDE Col EParodi ASchiavetti ISavarino VRebora APaolino SCozzani EDrago F.
Etiopathogenesis of rosacea: a prospective study with a three-year follow-up.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26889725


Chedid Victor, MD, Sameer Dhalla, MD, John O. Clarke, MD, Bani Chander Roland, MD, Kerry B. Dunbar, MD, Joyce Koh, MD, Edmundo Justino, MD, Eric Tomakin, RN, and Gerard E. Mullin, MD Herbal Therapy Is Equivalent to Rifaximin for the Treatment of Small Intestinal Bacterial Overgrowth

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4030608/


Kunkel DBasseri RJMakhani MDChong KChang CPimentel M. Methane on breath testing is associated with constipation: a systematic review and meta-analysishttps://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21286935


A E HenrikssonL BlomquistC E NordT Midtvedt, and A Uribe 1993 Small intestinal bacterial overgrowth in patients with rheumatoid arthritis.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1005088/


Halmos EP.
A low FODMAP diet in patients with Crohn's disease. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26990906

Marsh AEslick EMEslick GD. Does a diet low in FODMAPs reduce symptoms associated with functional gastrointestinal disorders? A comprehensive systematic review and meta-analysis. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25982757Lauritano ECBilotta ALGabrielli MScarpellini ELupascu ALaginestra ANovi MSottili SSerricchio MCammarota GGasbarrini GPontecorvi A,Gasbarrini A. Association between hypothyroidism and small intestinal bacterial overgrowth. 2007

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed?term=hypothyroid%2C%20small%20intestine%20bacterial%20overgrowth

 
Parodi ASessarego MGreco ABazzica MFilaci GSetti MSavarino EIndiveri FSavarino VGhio M. Small intestinal bacterial overgrowth in patients suffering from scleroderma: clinical effectiveness of its eradication.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18422815


Piják.MR
https://www.facebook.com/MichalPijakMDPersonalizedPaleoNutrition/?fref=ts
https://www.facebook.com/MichalPijakMDIntegrativeHepatology/?fref=ts
https://www.facebook.com/MichalPijakMDFoodAllergySensitivityAndIntolerance/?fref=ts
https://www.facebook.com/Michal-Pij%C3%A1k-MD-Anticancer-Ketogenic-Diet-536629846349606/?fref=ts
 

Prince ACMyers CEJoyce TIrving PLomer MWhelan K.
Pimentel MWallace DHallegua DChow EKong YPark SLin HC
Fermentable Carbohydrate Restriction (Low FODMAP Diet) in Clinical Practice Improves Functional Gastrointestinal Symptoms in Patients with Inflammatory Bowel Disease.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26914438
 

Mark Pimentel David Halleguav Evelyn J. Chow Daniel Wallace George Bonorris Henry C. Lin A link between irritable bowel syndrome and fibromyalgia may be related to findings on lactulose breath testing.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15020342 


 


Diskusia k článku

Podobné články