Ťažký život trénerov vo fitness centrách

Na škole ma nikto nepripravil na prácu s klientmi. Rýchlo som sa presvedčil, že bežnú klientelu vo fitness centre netvoria zdraví ľudia.

Zverejnené 20.01.2022, 01:40
Úprimne, nezávidím dnešným trénerom. Ocitli sa v nezávidenia hodnej situácii. Sám som si tým čiastočne prešiel, aj keď som mal jednu veľkú výhodu. Absolvoval som FTVŠ, odbor šport a zdravie so špecializáciou fitness. Už počas štúdia som začal pracovať vo fitku v Národnom tenisovom centre ako osobný tréner. Učil som sa dobre a škola ma naučila ako naplno rozvíjať silové, rýchlostné a vytrvalostné schopnosti. Ostatné veci na ktoré FTVŠ nekládla veľký dôraz, som si doštudoval na kurzoch, prípadne sám. To bola napríklad výživa, regenerácia či reálna prax trénera.

Autorom článku je PaedDr. Oliver Poór - pôsobí ako fyzioterapeut, tréner a lektor vo Fyzio centre Zdravo a Fit. Je autorom novej facebookovej skupiny s cieľom vzdelávať sa: Fyziotréning - vzdelanie pre fyzioterapeutov a trénerov. Je zakladateľom Zdravo a Fit - spoločnosti zameranej na vzdelávanie trénerov, fyzioterapeutov, organizáciu odborných kurzov a konferencií.

Prečo dnešným trénerom nezávidím? Na škole ma nikto nepripravil na prácu s klientmi. Rýchlo som sa presvedčil, že bežnú klientelu vo fitness centre netvoria zdraví ľudia s priemerným pohybovým základom. Čo nový klient, to problém. Stuhnutý chrbát, šija, boľavé kolená, návrat k tréningu po drobných operáciách, klienti s nesprávnym držaním tela, navyše bez pohybového a svalového základu. Veľmi rýchlo som si uvedomil, že princípy rozvoja jednotlivých schopností (tak ako som sa ich učil v škole) tu aplikovať nemôžem. Akonáhle som sa s týmito klientmi pustil do tréningu, začal sa objavovať jeden problém za druhým. Najčastejšie to boli bolesti kĺbov a nechuť vykročiť z komfortnej zóny. Klienti však na mňa tlačili. Očakávali, že v rekordnom čase schudnú, naberú svaly a zároveň sa zbavia akejkoľvek bolesti.

Mojou obrovskou výhodou bolo, že som vyštudoval aj fyzioterapiu. To sa mi veľmi hodilo. Rozumel som príčinám a mechanizmu vzniku bolestí. Vďaka znalostiam z anatómie a biomechaniky pohybu som vedel opraviť drobné odchýlky pri pohybe, ktoré robili rozdiel medzi tým či cvičenie bolí alebo nie. Bolo bežné, že klienti so slabým pohybovým základom pri planku preťažovali m. iliopsoas (bedrovo - driekový sval) a bolela ich drieková časť chrbtice. Po drobnej, sotva viditeľnej korekcii techniky uvoľnili napätie m. iliopsoas a perfektne precvičili brušné svaly bez akejkoľvek bolesti.

Na kurzoch som sa naučil desiatky užitočných postupov, stovky skvelých hmatov (ako fyzioterapeut) či cvičení (ako tréner). Nič z toho mi však v praxi nepomáhalo byť lepším trénerom. Moji klienti chceli dosahovať svoje fitness ciele. Chýbal im však pohybový či silový základ a mnohí z nich pripomínali skôr pacientov ako športovcov. Kombinovaním toho najlepšieho z fyzioterapie a tréningu som si začal vytvárať svoj pracovný koncept – fyziotréning. Do tréningu som začal vkladať uvoľňovanie preťažených fascií, rollovanie, uvoľňovanie trigger pointov formou autoterapie, bráničné dýchanie a komplexné naťahovacie cvičenia. Každý jeden posilňovací cvik som vylepšil tak, aby nútil klientov zapájať viacej posturálnej stabilizácie a zároveň odľahčil preťažené segmenty. Ešte stále mi však niečo chýbalo. Kurzy z Česka, Slovenska a naša literatúra ma už nevedeli posunúť ďalej.
Mojou ďalšou výhodou bolo, že popri doktorandskom štúdiu som musel čítať veľa zahraničnej literatúry. Publikácie vydávané u nás len teraz objavovali vedomosti známe už viac ako 30 rokov. Zlepšil som sa v jazykoch natoľko, že sa mi odomkol úplne nový svet. Tréneri v zahraničí nepracujú iba na fitness cieľoch svojich klientov. Sú ich motivátori, priatelia, mentálni kouči a neraz majú také šikovné ruky, že by im závideli aj naši absolventi fyzioterapie. Zahraniční lektori kurzov mi bez servítky odhaľovali svoje know-how a pomohli mi v mnohých veciach, ktoré ma v škole nenaučili. Na rozdiel od našincov nemali problém vyložiť karty na stôl. Nikto z nich sa nebál, že by som mohol dorásť na ich level, že by som ich spochybnil, oponoval im, alebo by som im mohol „ukradnúť klientov“. Vytvoril som si metodiku, ktorá pozostáva zo 6 krokov. Ak sa mi podarí klienta nastaviť na tento koncept, viem, že mu určite pomôžem. Či je jeho cieľom zbaviť sa bolesti chrbta, posilniť koleno po operácií alebo nabrať svaly, koncept fyziotréningu mu určite pomôže.

Koncept 6 esenciálnych súčastí fyziotréningu:
Metodika fyziotréningu 6 esenciálnychc sučastíMnoho nových klientov, ktorí ma oslovujú si myslí, že keď si zaplatia moje služby, výsledok je zaručený. Kladú zodpovednosť za dosahovanie cieľov na mňa. Viac si o tejto téme prečítajte v článku „Ako motivovať klientov a dosahovať stanovené ciele?“ Ak Vás tento článok zaujal a chcete sa inšpirovať mojim fyziotréningom, nenechajte si ujsť sériu 7-mich nasledujúcich článkov v ktorých sa podelím o vedomosti, ktoré sa v škole neučia. Vyložím karty na stôl a ukážem Vám čo mi funguje, aj čo  nefunguje a čo v takomto  prípade robím. Očakávam za to jediné. Pridajte sa do skupiny „Fyziotréning – vzdelanie pre fyzioterapeutov a trénerov“ a napíšte mi čo si myslíte. Všetci sme predsa na jednej lodi. Môžeme si závidieť, ukrývať svoje know-how, ohovárať sa navzájom. Ale všetci chceme pomáhať svojim klientom. A to môžeme iba vtedy, ak sa budeme neustále zlepšovať. Preto sa musíme učiť jeden od druhého a inšpirovať sa. Tak do skorého videnia, priatelia.

Zdroje k článku

  1. https://www.facebook.com/groups/639045323558591

Diskusia k článku

Podobné články