Vysnívanú postavu vďaka carnitínu určite NEDOSIAHNETE!

Prečo toľko reklám sľubuje, že suplementáciou ich carnitínu spálite podkožný tuk? Však za 15 rokov dôkladných štúdií nebolo dokázané, že by to fungovalo!

Autor PaedDr. Oliver Poór dipl.f.
Zverejnené 17.05.2015, 17:40

K napísaniu tohoto článku som sa chystal už pomerne dlho. Často vidím úžasné reklamy o carnitíne, informácie o jeho pozitívnom efekte na metabolizmus, spaľovanie tuku, ochranu srdca a podobne. Ale už počas štúdia na FTVŠ sme na mnohých prednáškach počúvali, ako a prečo to podľa sľubov z reklám nefunguje. Napriek tomu sme stále kŕmení dezinformáciami a carnitin je naďalej najpredávanejší a najúčinnejší (samozvaný) spalovač tukov. Však prečo nezverejniť akýkoľvek PR článok ak máte za neho zaplatené?

Najprv si povieme niečo o carnitíne, ktorý sa prirodzene nachádza v našom tele a čo tam robí.

Význam carnitínu a jeho úlohy v ľudskom tele

Zohráva kľúčovú úlohu pri metabolizácií mastných kyselín. Podieľa sa na metabolizácií coenzýmu – A (CoA). Nie je vôbec prekvapivé, že sa uvažovalo, že by suplementácia carnitínu mohla podporiť tieto procesy a umožnila tak dosiahnuť vyššiu športovú výkonnosť a lepšie výsledky pri spaľovaní tukov. Napriek tomu, že ešte všetky procesy nie sú plne preskúmané a objasnené, výskumy dospeli k nižšie uvedeným záverom.

Suplementácia carnitínu

Dokáže však suplementácia carnitínu (zvýšeným príjmom doplnkov výživy – ampulky, tablety, nápoje) podporiť procesy prirodzene prebiehajúce v našom tele?

1. Suplementácia carnitínu nezlepšuje oxidáciu mastných kyselín in vivo, nezvyšuje zásoby glykogénu (dôležitý zdroj pre tvorbu energie pri intenzívnom tréningu), neodďaľuje nástup únavy pri cvičení. Rovnako nebolo plnohodnotne preukázané, že by carnitín zlepšoval výkonnosť športovcov

2. Suplementácia carnitínu neredukuje množstvo telesného tuku a nepomáha chudnúť

3. In vivo complex pyruvát dehydrogenázy (PDC) je plne aktívny už po niekoľkých sekundách intenzívneho cvičenia. Suplementáciou carnitínu nedosiahneme výraznejšiu aktiváciu tohoto procesu. V praxi to znamená, že proces tvorby energie v krebsovom cykle suplementáciou carnitínu nezlepšíme

4. Aj napriek zvýšenému pomeru acetyl-CoA/voľného CoA, suplementácia carnitínu nemá vplyv na akumuláciu laktátu

5.Suplementácia carnitínu nemá pozitívny vplyv na maximálnu spotrebu kyslíka (VO2 max – dôležitý akazovateľ výkonnosti nielen vo vytrvalostných športoch)

6. Počas cvičenia dochádza k redistribúcií voľného carnitínu a acylcarnitínu do svalov, to však nespôsobuje zníženie jeho celkovej hladiny. Športovci teda netrpia rizikom jeho deficitu a nemajú ani potrebu jeho zvýšeného príjmu

7. Suplementácia carnitínu nepomáha pri budovaní svalovej hmoty ani pri znižovaní percenta podkožného tuku

Záver

Napriek teoretickým schémam a snahe podporiť procesy, na ktorých sa carnitín podieľa, suplementácia carnitínu nezlepšuje športový výkon, nepomôže vám dosiahnuť lepšie výsledky ani zbaviť sa podkožného tuku. Je to najmä preto, lebo zvýšený príjem carnitínu zvýši jeho hladinu v našej krvi, avšak neprejde cez bunkovú membránu do vnútra bunky, kde by mal pôsobiť. Takže v tele ho síce máme, ale nie tam, kde treba. Carnitín nie je žiadna zázračná ampulka a mnohé “pseudovýskumy” ktoré údajne dosiahli pozitívne výsledky nerešpektovali zásady výskumu, vytrhávali závery z kontextu informácií alebo ťažili z “placebo efektu”.

Netreba teda podiehať úžasným reklamám, ktoré garantujú zaručené výsledky. Rovnako sa netreba spoliehať na názory a odporúčania ľudí, ktorí tvrdia, že im to funguje a preto je to dobré pre všetkých. Vyššie uvedené poznatky sú zhrnutím vedeckých štúdií, pod článkom uvádzam dve (z môjho pohľadu) najzaujímavejšie. Je ich veľké množstvo a závery sú v podstate rovnaké.

Často ľuďom stačí v reklame napísať čo všetko carnitín robí a oni si domyslia, že čím ho bude viac, tým bude výsledok lepší. Ale ono to tak nefunguje. Sú však iné cesty ako dosiahnuť svoje ciele. Sú to pravidelný a kvalitný tréning, dobrá regenerácia a zodpovedná výživa. Sú prostriedky, ktoré nám v tomto smere dokážu pomôcť, ale výsledok máme vo vlastných rukách a netreba sa spoliehať na skratky sľubujúce rýchlejšiu a jednoduchšiu cestu.


Diskusia k článku

Podobné články

{{article.title}}

{{article.description}}
Celý článok