Zneužívať a zarábať v mene vedy!

Aké triky používajú predajcovia doplnkov výživy aby zvýšili predaj svojich produktov? Zavádzanie, zamlčovanie faktov, domýšľavosť ľudí...


Dlhšiu dobu sme riešili dilemu, aký článok vám napísať, aký revolučný objav priniesť. Chceli sme vám priniesť úžasnú informáciu, ktorá by vám uľahčila alebo zefektívnila tréning. Tak sme tu! Je toho plný web, tak poukážeme na pár zaujímavostí. Náš dnešný príspevok je v podstate o tom, ako nás predajcovia zavádzajú a dezinformujú, aby podporili predaj svojich produktov.

Klamlivé, nepodložené informácie

Na dnešnom obede sme riešili jeden zaujímavý facebookový status:

Tak som zadal názov produktu do prehliadača. Na moje prekvapenie je dostupný u viacerých firiem, nevidím v tom teda problém. Otvorím jednu zo stránok, ktorá je topovaná googlom (za pár centov budú topovať aj váš produkt) a čítam, aby som bol „múdrejší“.

Prečo užívať Cordyceps sinensis v tabletkách: Pomáha pri chorobách dýchacích ciest, pozitívne účinky na srdcové onemocnenia, zvyšuje výrazne celkovú imunity, bojuje proti virálnym a bakteriálnym infekciám, dodáva energiu a životnú chuť pri záťaži.

Dojem z produktu mi kazí iba to, že to znie príliš jednoducho a zázračne zároveň a že na stránke predávajúceho je množstvo pravopisných chýb. Pozerám ďalšiu stránku s príbehom, hltám nasledujúce riadky, príbeh sa mi páči:

„Hoci je cordyceps známy ako medicínska huba, technicky sa jedná o špecifický typ hubovitého organizmu. Tiež sa niekedy kvôli svojmu neobvyklému pôvodu označuje aj ako huba húseníc. Ide vlastne o parazitickú hubu, ktorá napadá húsenice a hubí ich znútra. Postupne, ako cordyceps rastie a živí sa húsenicou, nakoniec roztrhne jej telo a naďalej rastie v podobe oranžovej alebo hnedej stonky približne 12 centimetrov vysokej a pol centimetra hrubej. Telá húseníc aj húb sa zberajú spoločne, opatrne sa sušia, viažu dokopy a napokon predávajú ako cordyceps. Kvôli svojej popularite vyletel dopyt po cordycepse do závratných výšin. V súčasnosti sa pol kilogramu divokého cordycepsu predáva v Hong Kongu aj po 1000 dolárov.“

Cordyceps v prírodnej forme

 

Aby som príbeh skrátil. koľko cordycepsu (1 kg stojí 1000 dolárov) bude v balení tabletiek na 30 dní s predajnou cenou 20 - 30 eur? Použitá dávka je skutočne zanedbateľná. Kolega z fakulty si pozrel, čo tvrdí odborná literatúra o cordycepse, odkazy si nájdete za článkom v použitej literatúre. Predsa len, badatel.net nie je založený práve na odborných alebo overených informáciách, ale uznávam, že ich nadpisy znejú veľkolepo.

Zhrnutie z uvedených výskumov: Tento produkt nezlepšuje vytrvalostné schopnosti ani silovú silu počas cvičenia.

Neúplné alebo čiastočné informácie

O carnitíne sme už písali dávnejšie. Celý článok si prečítajte tu Vysnívanú postavu vďaka carnitínu určite NEDOSIAHNETE. Carnitín skutočne robí všetko, čo predajca tvrdí. Ale ľudské telo má svoju prirodzenú hladinu carnitínu a keď ho budete umelo navyšovať, jeho účinok lepší nebude. Je to podobné, ako keď máte v aute plnú nádrž a na benzínovej pumpe chcete dotankovať ďalších 10 litrov. Benzín sa vám do nádrže dotankovať nepodarí a určite tak nezlepšíte dojazd svojho automobilu.

Chýbajúce informácie a domýšľanie

Istá firma priniesla na Fakultu telesnej výchovy a športu produkt na podporu spaľovania tukov pri tréningu. Produkt bol otestovaný podľa príslušných zásad vedeckého výskumu, ale preukázal sa ako neúčinný. Nevadí, však na obal produktu sa uviedlo iba: “Testované na Fakulte telesnej výchovy a športu.” Samotný výsledok výskumu sa už na etiketu nedostal. Zaujímalo by ma, koľko ľudí sa vďaka tejto fráze pri porovnávaní viacerých značiek rozhodlo práve pre spomínaný produkt?

Logický paradox

Je dokázané, že pri pretrénovaní, ktoré vedie k poklesu výkonu, je v tele znížené množstvo látok. Môže ísť napríklad o látky X, Y, Z (konkrétne látky a výrobky možno budú súčasťou ďalšieho článku). Na druhej strane ale nemusí znamenať, že suplementácia týchto látok podporí regeneráciu alebo že ňou dokážete predísť pretrénovaniu. Dokonca existuje množstvo štúdií, ktoré jasne dokazujú, že suplementáciou týchto látok nijaký pozitívny efekt nedosiahnete. Čo myslíte, koľko fitness časopisov alebo portálov tieto informácie zverejní, ak dlhodobo predáva alebo sprostredkúva predaj týchto produktov?

Funguje to u mňa, preto...

Každé telo je individuálne. Na tréningu mi pomáha, keď si pustím obľúbenú hudbu. Neznamená to však, že táto hudba zlepšuje športový výkon a neodporučím vám album mojej obľúbenej skupiny. Dáta získané zo štúdií v oblasti telesnej výchovy a tréningu sú štatisticky vyhodnocované. Ak sa preukáže, že v pomerne veľkej skupine a za prísnych zásad vedeckého výskumu dosiahne sledovaný efekt 95% ľudí alebo viac, výsledok sa označí ako štatisticky významný. Mnoho ľudí si založí svoju kampaň na fotografií seba, prípadne dvoch, troch kamarátov alebo klientov. Je možné, že niekoľkým presvedčeným ľuďom propagovaný systém alebo produkt zaberie. Bude to však rovnaké u ďalších 95 ľudí? Bude tento efekt krátkodobý alebo dlhodobý?

Môže sa počas dlhodobého užívania preukázať prípadný vedľajší efekt? Tých otázok by mohlo byť ešte veľa, ale načo? A nie je čudné, že ľudia ospevujúci určitý doplnok výživy alebo iný produkt vám dodajú niekoľko exkluzívnych kúskov, ktoré je problém zohnať?

Zneužitie známych ľudí

Prax ukazuje, že bombastický nadpis, niekoľko fotiek a zopár odborne znejúcich informácií bez hlbších súvislostí dokáže spraviť zázrak. Rovnako pomôže, ak známemu športovcovi pošlete ako firma s doplnkami výživy balíček v predajnej hodnote 500 eur s gratuláciou k víťazstvu a prianím všetkého dobrého. Keď bude športovec milý a ochotný, pošle vám podpis kartu aj s poďakovaním. Vy si ju následne môžete zverejniť na svojej stránke vedľa promovaného produktu. Znamená to však, že športovec dosiahol úspech vďaka vášmu produktu?

Záver

Neuvádzam meno jediného predajcu, o ktorom by som pochyboval. Pochybujem však o zdravom rozume mnohých ľudí. Stačí nám hodiť návnadu, pridať pár dobre cielených slov, fotografiu a niekoľko čísiel. Ak bude reklamovaný produkt zároveň zľavnený alebo limitovaný počtom kusov, máme dôvod naviac aby sme ho kúpili, skôr ako začneme o veci rozmýšľať. Je vám to povedomé? Koľko krát ste boli sklamaní z „najlepšieho produktu“, ktorý fungoval vášmu známemu, ale vám nie? Netvrdím, že by sme nemali sledovať trendy a byť skeptický voči novinkám. Mali by sme sa ale zamyslieť, koľko revolučných objavov denne stretávame na internete a či nám vôbec niektoré z nich dokážu pomôcť.

Pre Zdravo a Fit pripravil Oliver

Zdroje k článku

  1. http://journals.humankinetics.com/AcuCustom/Sitename/Documents/DocumentItem/2950.pdf
  2. http://ir.lib.kmu.edu.tw/retrieve/4941/985010-4.pdf
  3. Obrázky: www.nu3.com
  4. www.biomenta.de
  5. laterpounds.com
  6. www.gymaholic.co
  7. www.churchofvirus.org
  8. www.churchofvirus.org

Páčil sa Vám tento článok? Dajte mu Like!

Prečítajte si niektorý z našich najnovších článkov

Výživa a prevencia 2019

Pozývame Vás na medzinárodnú konferenciu venovanú výžive a prevencii, ktorú spoluorganizujeme so Slovenskou asociáciou pre výživu a prevenciu. 

Je bolesť pri cvičení a športe práca pre trénera alebo fyzioterapeuta?

Je vaše telo dostatočne pripravené na cvičenie a šport? Mnohokrát nie a to môže viesť ku vzniku bolestí. Pomôže Vám s nimi tréner alebo fyzioterapeut?

Hľadáme nového člena tímu - FYZIOTERAPEUTA

Pracujete ako fyzioterapeut a milujete svoju prácu? Chcete byť súčasťou skvelého tímu v peknom a novom zariadení?

MUDr Jiři Dostal- Laktát a jeho úloha v športovom tréningu

Aktuálne informácie o úlohe laktátu v športovom tréningu od MUDr. Dostála

Diskusia k článku